Opar v nose je bolestivý problém, který se nejčastěji šíří fyzickým kontaktem, a to zejména během zimy. Zbavit se ho můžete z pohodlí svého domova.
Pokud se vám udělal opar v nose, nemusíte nutně spěchat k lékaři nebo užívat léčivé prostředky plné chemie. Problém můžete řešit metodami domácí léčby, jako je například ledování nebo aplikace správné masti. Jelikož se však jedná o příznak nakažení virem herpes simplex, může se dle lékařky Debry Sullivan vrátit i poté, co odezní. K jeho rozvoji přispívá také oslabený imunitní systém a život v znečistěném prostředí.
Opar v nose a jak ho rozpoznat
Stejně jako opary v ústech můžete rozpoznat i ty v nose pomocí typických příznaků. Většinou to začíná brněním, které se mění v pocit pálení a podráždění. Následně se na postiženém místě objeví puchýře naplněné tekutinou – ty taktéž bolí a po čase začínají praskat, což může někdy doprovázet výtok tekutiny. Během pár dnů poté vyschnou a zanechají za sebou pouze strupy, které postupně odpadnou a pokožka se kompletně zahojí.
Bohužel je velmi těžké se před opary ochránit, neboť k jejich rozvoji dochází nejčastěji v důsledku líbání, sdílení hygienických prostředků a kosmetiky, používání cizích příborů a orálního sexu. Kromě toho ani nelze určit, kde se bolavé puchýřky objeví. Nejčastěji to bývá právě v dutině ústní, ovšem jak uvádí lékařka Poonam Sachdev, v některých případech se mohou objevit právě v nosu (nebo také na jiných citlivých tkáních).
Vaše rty jsou první částí těla, která odhalí tato závažná onemocnění. Většina lidí tyto příznaky ignoruje
Domácí léčba oparů nosu
Každý druh můžete léčit u sebe doma, a to nejen pomocí volně prodejných léků nebo léků na předpis. Skvěle si s nimi dokáží poradit i některé domácí prostředky a metody, jako je například aplikace studeného a teplého obkladu na nos. Výborně se osvědčila také mastička s obsahem oxidu zinečnatého, který podporuje růst a regeneraci pokožky. V některých případech pak může být nápomocný i opalovací krém, jenž ochrání opary před slunečním zářením.
Jako jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků proti oparům se poté osvědčil propolis, který výrazně zklidňuje postižené místo a urychluje léčbu. Podobně funguje i vilín, ovšem ten může při aplikaci štípat, nebo také aloe vera, jež nemá žádné vedlejší účinky a působí velmi šetrně. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak na léčbu oparu přírodními prostředky.