Pokud se vám na těle objevily červené tečky, raději je nepodceňujte. Přestože nemusí být nebezpečné, je dobré být na pozoru před jejich změnami.
Červené tečky na pokožce jsou poměrně častý příznak, který většina lidí podceňuje. Ačkoli je pravda, že nepředstavují velké riziko pro lidské zdraví, existují případy, kdy by mohly značit přítomnost vážného onemocnění, jako je například rakovina. Pokud se tedy s nimi potýkáte i vy, měli byste se dle lékařky Debry Sullivan raději poradit s odborníkem. Je také vhodné zaměřit se na lepší ochranu pokožky a omezit pohyb na sluníčku.
Červené tečky a lidské zdraví
Pokud se vám na těle objevily červené tečky a nejste si jistí, co způsobilo jejich vznik, nemusíte se obávat. Ve většině případů se jedná o přirozený jev, který nepředstavuje pro vaše zdraví žádný problém. Nejčastěji se vyskytují na hrudi a pažích a postihnout mohou naprosto každého. Jak ovšem uvádí server Healthline, nejvyššímu riziku jsou vystaveni lidé po 40. roce života. Rovněž byl zaznamenán vyšší výskyt u mladších dospělých.
Červené tečky vznikají v důsledku kapilárních expanzí, které se objevují v důsledku defektů v kapilárním systému. Právě kvůli tomu mohou vznikat téměř všude po těle, nebo se naopak hromadit v určité oblasti. Jedná se tedy o tzv. léze, jež se objeví na pokožce a zůstávají přítomny po zbytek života. Někteří lidé si je často pletou s mateřskými znaménky. Ostatně domácí kontrolu mateřských znamének byste neměli podceňovat, jak jsme na ZdravémStravování uváděli.
Příčiny vzniku akné lze hledat i v jídelníčku. Jeho změna pomáhá
Raději je nikdy nepodceňujte
Jak také poznamenal profesor dermatologie Ramón Grimalta, červené tečky, které se objevují na pokožce, nemají žádnou souvislost s vystavováním se slunci a jejich vznik ovlivňují spíše genetické predispozice. Pokud se tedy s nimi potýká například vaše matka nebo otec, je mnohem pravděpodobnější, že se s nimi budete potýkat i vy. Podobnému riziku pak bude vystaveno i vaše dítě, a to zejména v dorosteneckém věku.
Přestože tyto skvrny nejsou nebezpečné a nemusí být spojeny s rakovinným bujením, většina lékařů doporučuje, aby pacienti byli velmi opatrní. Pokud by totiž například začaly měnit svůj tvar nebo otékaly, mohlo by to značit přítomnost rakoviny pokožky. Toto onemocnění vyžaduje okamžitou léčbu, a proto se v takovém případě co nejrychleji obraťte na odborníka.