Nedostatek hořčíku je nebezpečný problém, který může vést k řadě zdravotních příznaků. Pokud je na sobě rozpoznáte, raději se snažte tento minerál doplnit.
Nedostatek hořčíku je často přehlíženým zdravotním problémem, který však může vést k řadě nepříjemných příznaků. Podle studií jím dokonce může trpět až 15 % populace s tím, že problém připisují jiným, méně častým problémům. V případě, že by se však hladina tohoto minerálu dostala na rizikové minimum, mohli byste se dostat do velkých potíží. Je proto dobré tyto symptomy nikdy neignorovat a raději je co nejrychleji řešit, říká doktorka Megan Soliman.
Svalové záškuby a křeče
Pravděpodobně nejčastějšími příznaky nedostatku hořčíku jsou dle Healthline časté svalové záškuby a křeče, které se objevují zpravidla během noci. Jedná se o typický důsledek toho, že se vlivem tohoto problému zvyšuje průtok vápníku do nervových buněk, což vede k hyperstimulaci svalových nervů. Ty se poté mohou dostat velmi snadno do křeče a znepříjemnit vám tak pracovní den nebo večerní odpočinek. Příznak může mít i mnoho dalších příčin.
Problémy s psychikou
Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku jsou problémy s psychikou. Jak uvádí studie, čím vyšší je nedostatek hořčíku, tím vyšší existuje pravděpodobnost, že bude mít dotyčný sklony k depresím a bude pro něj velmi náročné vyrovnat se se stresem. Odborníci také ukázali, že zvýšený příjem hořčíku zlepšuje stavy úzkosti a stresu. Objevit se může také apatie. Tento stav se vyznačuje duševní otupělostí a nedostatkem emocí.
Nedostatek vitamínu B12 se projeví na celém těle. Mezi příznaky patří i únava a bledá kůže
Únava a svalová slabost
Únavu i svalovou slabost zmiňuje Healthline jako další typické příznaky nedostatku hořčíku. Většinou k příznakům dochází i v momentě, kdy spíte dostatečně dlouhou dobu a prošli jste všemi důležitými fázemi. Jedná se opět o důsledek toho, že problém negativně ovlivňuje nervové signalizace. To znamená, že mozek si nemusí být důkladně vědom toho, zda tělo potřebuje spát nebo naopak čerpat energii, kterou následně raději ukládá.
Vysoký krevní tlak
V některých případech se pacienti také potýkají s vysokým krevním tlakem, který je úzce spojen s hladinou hořčíku v těle, jak dokládá studie japonských vědců. Tento minerál je totiž velmi důležitý pro udržení zdravého krevního oběhu a pružných cév, tudíž jeho nedostatek může ztěžovat průtok krve a tím také zvyšovat riziko vzniku srdečních onemocnění. Problém však může představovat i nízký krevní tlak, o jeho příznacích jsme na ZdravémStravování již psali.