Lékaři varují lidi před nebezpečím, které se po letech pravděpodobně vrací do Evropy. Na vině má za letošní rok již dokonce jeden smrtelný případ.
Ačkoli se v posledních letech hovořilo spíše o rizicích spojených s koronavirem, mnozí odborníci začínají varovat také před ostatními nemocemi, které mohou být potenciální hrozbou pro lidstvo. Jednou z nich jsou například nebezpečné spalničky, jejichž epidemií si Evropa prošla již během minulého století. V současné době však podle serveru Fakt neustále dochází k nárůstu pacientů a objevil se i případ, který skončil smrtí.
Do Evropy se vrací spalničky
Lékaři začali po dlouhých letech varovat před spalničkami, kterými začíná trpět čím dál více lidí po celém světě. Podle WHO se loni počet infekcí v Evropě výrazně zvýšil oproti roku 2022 – v roce 2023 bylo lékaři oficiálně diagnostikováno přes 30 tisíc případů, přičemž o rok dříve jich bylo pouze 941. Na pozoru by přitom měl být naprosto každý, nehledě na věk nebo sílu imunity.
Varovným příkladem je toho muž s Irska, který se spalničkami nakazil počátkem ledna letošního roku. Z ničeho nic začal pociťovat příznaky, na které následně bohužel v ne tak vysokém věku zemřel. Před situací varuje i hlavní irská lékařka profesorka Breda Smyth, jak zmiňuje deník Independent. Ta v reakci na nedávné události vyjádřila znepokojení nad vysokým rizikem vypuknutí epidemie onemocnění ve své zemi a vyzvala občany, aby se nechali raději naočkovat.
Vědci varují před novým typem viroidu, který má na střeva nevyhnutelný dopad
Pozor na možné příznaky onemocnění
Ačkoli je výskyt onemocnění stále v nízkých hodnotách, nikdo by ho neměl podceňovat a raději být na pozoru před jeho příznaky. Patří mezi ně zejména horečka, silný kašel, vyrážka, zánět spojivek, fotofobie a rýma, jak uvádí doktorka Karen Gill. Infekce se přitom šíří kapénkami a přímým kontaktem s nasofaryngeálním sekretem infikované osoby, tudíž pokud je na sobě rozpoznáte, raději si rychle přivolejte pomoc a vyhněte se vycházení mezi ostatní.
Časté jsou pak po spalničkách také komplikace, mezi které patří například zánět středního ucha a infekce trávicího traktu. V některých případech může dojít také k rozvoji meningitidy, což je zákeřné onemocnění, které postihuje ochranné membrány nazývané mozkové blány. Ty se nachází okolo orgánu a brání ho před nebezpečnými bakteriemi. Vhodným řešením tak může být očkování proti nemoci, které vám provede praktický lékař či jiný odborník. Na ZdravémStravování jsme psali o nemocech, se kterými se dá bojovat očkováním.