Demence je vážným zdravotním stavem, který se nevyhýbá ani mladším jedincům. Příčin totiž může být spousta, nejen pokročilý věk. Je dobré znát prvotní příznaky této nemoci.
Demence je neurodegenerativní onemocnění, na které v současné době neexistuje žádný lék, upozorňuje lékař Seunggu Han. Přesto se vědci a lékaři nevzdávají a stále hledají způsoby, jak rozvoji nemoci zabránit nebo ji zcela vyléčit. Demence má mnoho různých forem, stejně tak i příčin a symptomů. Řekněme si něco o jejích příznacích, abyste její příchod mohli bezpečně poznat.
Rané stádium demence
Jak dále uvádí doktor Han, demence může být důsledkem mnoha příčin, jako jsou například některé jiné nemoci nebo zranění. Postižení pacienta se může pohybovat od mírného až po těžké. Některé formy demence však mohou začínat na lehké úrovni, ale rychle se zhoršovat. V raném stádiu se může demence projevovat následujícími příznaky:
- Hůře se přizpůsobujete změnám.
- Máte špatnou krátkodobou paměť.
- Nedokážete si vybavit slova, která běžně používáte.
- Neustále se opakujete.
- Máte potíže s orientací.
- Je pro vás obtížné sledovat děj.
- Objevují se u vás změny nálady.
- Pociťujete ztrátu zájmu, apatii.
- Býváte zmatení.
- Máte problémy s plněním každodenních úkolů.
Ačkoli zde hovoříme o nemoci, demence je dle Healthline spíše označení pro skupinu příznaků, jež mohou někteří lidé pociťovat na základě řady jiných zdravotních stavů. Demence je tedy obecným termínem pro změny chování a pokles mentálních schopností, což pacientovi výrazně ztěžuje běžný každodenní život.
Aneuryzma mozku hlásí nástup: Projevuje se i bolestí hlavy a problémy se zrakem
Rozdíl mezi demencí a Alzheimerovou chorobou
Je potřeba si ujasnit rozdíl mezi demencí a Alzheimerovou chorobou. Jak informuje doktorka Heidi Moawad, Alzheimerova choroba je jednou z forem demence, ovšem ne každý jedinec postihnutý demencí musí trpět i Alzheimerovou chorobou. Tyto dva stavy by se tedy neměly zaměňovat. O příznacích Alzheimerovy choroby jsme již psali na ZdravémStravování.