Nový výzkum odhalil tyto kritické chyby, kterými si většina lidí ničí zdraví srdce
Fotografie: Depositphotos
14. března 2024Tereza Vohrlíková
Nový výzkum přinesl zajímavé poznatky o vztahu mezi spánkovými návyky, fyzickou aktivitou a zdravím srdce.
Srdce je klíčový orgán našeho těla a péče o něj by měla být prioritou pro každého z nás. V posledních letech se stále více hovoří o vztahu mezi spánkem, fyzickou aktivitou a zdravím srdce. Nový výzkum, publikovaný v časopise Journal of Activity, Sedentary and Sleep Behaviors, poskytuje další důležité informace o tomto tématu. Studie zkoumala, jak nepravidelné spánkové návyky mohou ovlivnit kardiovaskulární zdraví dospělých středního věku a zda fyzická aktivita může tuto souvislost zmírnit.
Zdravé návyky pro zdravé srdce
Existuje řada zdravých návyků, které mohou prospívat zdraví našeho srdce. Pravidelná fyzická aktivita je jedním z klíčových faktorů, které podporují zdravou funkci srdce a cév. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh, plavání nebo jízda na kole, posiluje srdce a zlepšuje průtok krve, což snižuje riziko srdečních onemocnění.
Důležité je také sledovat svou stravu a zvolit vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, libové bílkoviny a zdravé tuky, uvedl web Healthline. Omezení příjmu soli, cukru a škodlivých tuků může dále přispět k ochraně zdraví srdce.
O vhodných potravinách pro srdce a cévy si přečtete v článku na webu ZdravéStravování, který jsme publikovali v minulosti. Kromě toho je důležité udržovat zdravou hmotnost, vyhýbat se kouření a minimalizovat stresové situace, které mohou negativně ovlivnit srdce. Soubor těchto návyků může být klíčem k zachování zdraví srdce a prevenci srdečních onemocnění.
Fotografie: Freepik
Nová studie a její výsledky
Analyzovány byly údaje z dotazníků přibližně 3 700 účastníků, kteří byli podrobeni měření krevního tlaku, hladiny lipidů v krvi a glukózové tolerance. Vědci zjistili, že účastníci s nekonzistentním spánkovým režimem měli horší kardiovaskulární ukazatele než ti s pravidelnějším spánkovým vzorcem.
Navíc studie naznačuje, že fyzická aktivita může částečně kompenzovat negativní dopady nepravidelného spánku na zdraví srdce. Ačkoli přesné mechanismy této kompenzace nejsou zcela jasné, fyzická aktivita je obecně spojována s řadou prospěšných účinků na srdce.
Pravidelná fyzická aktivita má pozitivní vliv na průtok krve, funkci plic a celkovou kardiovaskulární kondici. Navíc může pomoci snižovat riziko srdečních onemocnění, podporovat hubnutí a regulovat hladiny glukózy a krevního tlaku, informoval kondiční specialista Micky Lal.
I když ještě není zcela jasné, proč fyzická aktivita může snižovat negativní dopady nepravidelného spánku na zdraví srdce, existují důkazy naznačující, že cvičení může být klíčovým faktorem pro udržení kardiovaskulárního zdraví v situaci, kdy spánek není optimální.
Spánek je důležitý pro naši regeneraci, ale i pořádný odpočinek. Často se nám ale stane, že se během noci probudíme a následně nemůžeme usnout. Víme, proč tomu tak je. […]
Naše zdraví je závislé na našem spánku a odpočinku, protože je to jediná doba, kdy může tělo regenerovat, aby mohlo správně vykonávat své funkce. Spánek by měl být dlouhý 7 až 9 hodin – nepřerušovaně. […]
První známé polštáře pocházejí z Mezopotámie a byly vyrobené z kamene. Dovolit si je tehdy mohli jen bohatí lidé. Dnes máme měkké a nadýchané polštáře, které však nemusí být zrovna zdravé. […]
Osmihodinový spánek je klíčový pro správné fungování lidského organismu. To se učíme už na základních školách a přesně to také buďto nechceme, nebo neumíme dodržovat. Dokonce více než dvě třetiny lidí přiznává, že má spánku dlouhodobý nedostatek a mnoho z nich se léčí s důsledky tohoto stavu, aniž by si připustili, že si na své problémy zadělali nedostatečným odpočinkem. […]
Spánek je v současné době velmi aktuální téma. Navzdory všeobecnému přesvědčení platí, že čím více šetříte spánkem, tím méně jste produktivní, a tím hůře se vám celkově daří. […]