Nepohodlný pocit nafouknutého břicha jsme zažili všichni. Jenže není nadýmání, jako nadýmání. Už jste někdy slyšeli o abdominálním nadýmání? Možná to nevíte, ale jde o nadýmání žaludku, které není vždy spojeno s jídlem. Ani ženy by to neměly považovat za předmenstruační příznaky. Pokud vám vrtá hlavou, proč máte pocit těžkého a nafouknutého břicha a není vám jasné proč, možná se jedná právě o abdominální nadýmání.
Příčiny nadýmání žaludku
Pití přes slámku – při tomto způsobu pití spolykáte i velké množství vzduchu. Pozor na to!
Žvýkačka – se žvýkačkou je to podobné, jako při pití přes slámku. Během žvýkání máme tendenci polykat hodně vzduchu.
Sycené nápoje – všechny nápoje sycené oxidem uhličitým, např. pivo nebo soda, přinášejí bubliny přímo do žaludku a přivádějí do břicha více vzduchu. Pozor si musíte dávat také na komerčně zakoupené dietní nápoje, jako jsou šťávy a koktejly, protože obsahují umělá sladidla, která naše těla neumí rozkládat.
Hltání jídla – hltání může způsobovat problémy nejen s nadýmáním, protože opět spolykáte spoustu vzduchu, ale i problematické a dlouhé trávení. Pořádné rozkousání stravy a smíchání se slinami, kdy polykáte už „kaši“ usnadní výrazně žaludku práci. Bylo dokonce zjištěno, že ten, kdo pořádně rozmělní jídlo v ústech před spolknutím, sní i méně jídla, což má za následek menší problémy s přibíráním váhy.
Bakteriální přemnožení – tento druh poruchy přináší obtíže s abdominální bolestí a nadýmáním při vstřebávání živin a ovlivňuje trávicí trakt. Vzhledem k přemnožení bakterií mohou být střeva a celý zažívací systém velmi citlivé a může dojít k zánětu.
Léky – použití určitých typů léků, jako jsou antikoncepce a jiné hormonální pilulky, může mít za následek nadýmání břicha. Například léky, které obsahují estrogen, mohou zpomalit zažívací systém, což způsobuje zácpu a plynatost. Stejný výsledek lze očekávat u léků proti bolesti i antibiotik. I když antibiotika bojují proti špatným bakteriím, ničí zároveň i ty dobré. To zásadně ovlivňuje střevní zdraví, což způsobuje nadýmání a plynatost.
Nedostatek fyzické aktivity – dlouhodobé nepřetržité sezení způsobí v lidském těle mnoho problémů. Jedním z těchto problémů je nafouklý žaludek. Zatímco sedíme, organismus zpomaluje a stejně tak trávení a metabolismus. Je tedy vhodné zařadit rozcvičky a každodenní pohybovou aktivitu.
Časté létání – nezáleží na tom, kde cestujete, ať už pro vlastní potěšení nebo z pracovních důvodů. Pod vysokým tlakem a ve vysokých nadmořských výškách se plyny ve vašem těle roztahují a to způsobuje, že se cítíte doslova jako vzducholoď. Kromě toho, když cestujeme, obvykle se nedržíme plánu zdravé výživy, spíš naopak. Mimo to je to podobné, jako u sedavého zaměstnání bez dostatku pohybu.
Rakovina – stává se to zřídka, ale stává. Zánět trávicího systému a zácpa jsou běžnými příznaky rakoviny tlustého střeva. Často je to doprovázeno i nadměrnou plynatostí, která způsobuje bolest. Rakovina tlustého střeva také přichází s jinými příznaky. Postižená osoba může trpět anémií, krvácením z konečníku a neobvyklým a nevysvětlitelným úbytkem hmotnosti. Nadýmání, hubnutí, bolest břicha jsou také příznaky rakoviny vaječníků.
Obrázky: bild.de, thebestofhealth.co.uk