Nic není tak demotivující, jako pracovat 5 dní v týdnu a pouze 2 dny si vyhradit pro odpočinek. A to se většinou ani za odpočinek považovat nedá, protože o víkendu doháníme práci v domácnosti či na zahradě. To by ještě ani tak nevadilo, protože jde o jiný typ práce. Ale jsou tací, co ještě o víkendu dohánějí pracovní resty z týdne. Dalo by se tedy říci, že drtivá většina lidí pracuje 7 dní v týdnu.
Nedávná studie zjistila, že zaměstnanci, kteří jsou starší 40 let, poskytují nejlepší výsledky s třídenním pracovním programem. S tím přišlo tvrzení, že třídenní pracovní týden by nebyl vůbec špatný nápad, vzhledem ke zvýšené produktivitě. Studie proběhla v roce 2016 a byla publikována v sérii Melbourne Institute Worker Paper.
Jak studie probíhala?
Pro účely této studie analyzoval Melbourne Institute of Applied Economics a Social Research okolo 6 500 účastníků, z toho 3 500 žen a 3 000 mužů. Účastníci pocházeli z různých částí Austrálie a souhlasili s tím, že jejich pracovní efektivita bude sledována pomocí několika odpovídajících testů. Testy se týkaly toho, že měli účastníci vyslovovat nějaká slova nahlas počítat čísla odzadu, zapamatovat si různé seznamy a pracovat pod tlakem, zejména s čísly a písemným obsahem.
Na konci studie výzkumníci z University of Melbourne poskytli velmi jasné výsledky. Studie uvádí, že lidé, kteří mají 40 a více let, jsou nejvíce produktivní s 25hodinovým pracovním rozvrhem. Podle testů tito jedinci vykazovali zvýšený výkon mozku v prvních 25 hodinách pracovního týdne. Jakákoli doba přesahující 25hodinovou směnu vedla ke zvýšené zátěži a potlačení produktivity.
„Práce může být dvojsečný meč,“ vysvětluje Colin McKenzie, jeden z výzkumníků ve studii. „Může stimulovat činnost mozku, ale zároveň dlouhá pracovní doba a určité typy úkolů mohou způsobit únavu a stres, který může poškodit kognitivní funkce.“
7 znaků, že jste přepracování
-
Nadměrná konzumace léků a alkoholu
-
Pocit únavy, nevolnosti, malátnosti
-
Pocity sklíčenosti a špatné nálady bez zjevného důvodu, smutek, deprese
-
Bolesti hlavy a jiné zdravotní neduhy spojené s únavou a stresem (bolesti zad, ztuhlost svalů apod.)
-
Neschopnost se déle soustředit
-
Problémy s komunikací, časté vyostřování vztahů doma i na pracovišti, celková podrážděnost
-
Uzavírání se sám do sebe, nespolečenskost
Obrázky: pixabay.com