Zkoumáte informace na obalech, když nakupujete? Věřte, že mnohdy se to vyplatí. A to nejen těm, kdo bedlivě sledují energetický příjem potravinových produktů a hledají, jaké výživové poklady ukrývá pořizovaná potravina.
Na obalu najdete cenné informace, které se týkají jak samotného výrobku, tak i třeba následné likvidace obalu. Pojďme se proto na obaly podívat na obaly výrobků detailněji.
Obal jako zdroj cenných informací
Možná se vám zdá, že je obal změť nejrůznějších informací, kterým moc nerozumíte. Pak se možná jedná o nesprávně a nesrozumitelně zpracované informace na obalech.
Některé informace musí obaly obsahovat na základě platné legislativy, jiné jsou navíc. Obecně platí, že je vhodné uvádět příslušné informace na viditelném místě tak, aby byly snadno čitelné, nebylo možné je smazat apod. A pro české spotřebitele musejí být samozřejmě uvedeny také v českém jazyce.
Navíc musí být pravdivé, nesmí tedy být zavádějící či klamavé. Nesplňuje-li výrobek, který si pořizujete, tyto požadavky, je vhodnější se mu vyhnout a vybrat alternativu, která je v souladu s platnou legislativou.
A co vše tedy lze na obalu najít?
Jak už jsme zmínili v úvodu, například u potravin na nich najdete výživové (neboli nutriční hodnoty), jež vás informují o obsahu energie a živin ve 100 g, nebo 100 ml. Nechybí pak ani detailní složení, uvedení země původu, informace o výrobci, prodejci či dovozci, jakož i označení šarže či doporučená denní dávka. A to, co je pro nás velmi důležité, je doba trvanlivosti. Podrobněji v článku o cenných informacích na obalech.
Na obalu pak také naleznete speciální recyklační značky, která nám prozradí, z jakého materiálu je obal vyroben a jak s ním naložit ve chvíli, kdy spotřebujeme obsažený produkt.
A nechybí ani tzv. EAN kód. Ten slouží nejen k tomu, aby mohla prodavačka produkt načíst a namarkovat, ale nese také řadu užitečných informací. Standardně se jedná o 13místný číselný kód, jehož pojmenování vzniklo z počátečních písmen anglického označení European Article Number.
Pro vás jsou tím nejdůležitějším první tři číslice EAN kódu, které uvádějí zemi, v níž je registrován výrobce daného zboží.
Pokud se jedná o ČR, najdete na počátku čárového kódu trojčíslí 859, jde-li o Slovensko, pak kód začíná čísly 858, Rakousko například používá čísla v rozpětí 900 až 919, Německo 400 až 440 a Polsko 590.
Nepodceňujte význam recyklačních značek na obalech
Byť se vám mohou zdát recyklační značky nadbytečné, neměli byste podceňovat jejich význam. Spotřebitelům usnadňují třídění odpadů – prozradí vám totiž, z jakých materiálů je obal složen, zda je možné jej recyklovat, nebo zda už z recyklovaného materiálu vznikl. Poradí tak, jak s odpadem efektivně naložit, tak předcházíme neekologickému nakládání s odpady, kdy skončí na skládce.
Obal je vlastně taková obsáhlá informační tabule, která vám prozradí spoustu užitečných faktů. Nepodceňujte je, právě materiálové složení a recyklovatelnost obalů mohou být počáteční cestou k vašemu udržitelnějšímu spotřebitelskému chování.