Pokud jste si nedávno zakoupili tuto potravinu, raději ji okamžitě vyhoďte do koše. Inspektoři zjistili, že obsahovala nebezpečné části ingrediencí.
Čas od času se stává, že se na pultech obchodů objeví závadné potraviny, které by neměl za žádnou cenu nikdo jíst. Státní potravinářská a zemědělská inspekce proto pravidelně provádí kontroly, během kterých zkoumá různé výrobky a posuzuje, zda jsou na nich nějaké nedostatky nebo je vše v pořádku. Nedávno tak například vyšlo najevo, že se v oblíbeném potravinovém řetězci nacházela nevhodná konzervovaná zelenina.
Závadná potravina na pultech oblíbeného obchodu
Státní potravinářská a zemědělská inspekce se nedávno zaměřila na oblíbeného prodejce Lidl, který si v posledních letech oblíbil naprosto každý Čech. Tento řetězec je znám svými nízkými ceny a rovněž čerstvým zbožím dováženým zpravidla ze sousedního Německa. Bohužel však vyšlo najevo, že jedna z poboček prodávala nebezpečné pasterované kysané zelí s vínem značky Freshona. Již na první pohled bylo patrné, že je s konzervo něco špatně.
Inspektoři si nejprve u výrobku s šarží L451 BFA 2E všimli pomačkaného obalu, přičemž jakmile konzervu otevřeli, všimli si přítomnosti ostrých zdřevnatělých košťálů v různých velikostech – podle serveru TN pak nevyhovoval ani vzhled samotného produktu a jeho konzistence. Minimální datum trvanlivosti pasterovaného kysaného zelí pak bylo až do konce roku 2025, ovšem to v tomto případě nehrálo téměř žádnou roli.
Ovoce a zelenina mohou obsahovat chemii. Omytí vodou k ošetření nestačí
Pokud ji máte doma, raději s ní do koše
Celková hmotnost zboží byla 810 gramů a veškerá zodpovědnost nyní půjde nejspíše za samotným dovozcem „Lidl Stifung & Co. KG“. Inspekce se tak snaží varovat každého, aby byl na pozoru a pokud doma tuto potravinu máte, raději ji vyhoďte do koše. Společnost se však s podobnými problémy potýkala již dříve, kdy jeden ze zákazníků objevil v paštice dvojici kovových podložek. Za to se sice omluvila, ale stále není jasná příčina.
„Celou záležitost aktuálně řešíme s dodavatelem, zda a případně jak se mohl podobný případ stát. Znamená to projít kompletně celou linku a celou cestu zboží, následně provést také test metaldetektoru. Ke každému jednotlivému podobnému případu přistupujeme jednotlivě a vše vyhodnocujeme s dodavatelem,“ cituje TN mluvčí společnosti Lidl.