Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle vyhledejte lékaře. Je totiž možné, že se jedná o nebezpečnou demenci.
Demence je neurodegenerativní onemocnění, které se může objevit hned v několika různých formách. Její příznaky proto mohou být různé, ovšem dle lékaře Seunggu Hana se ve všech případech týkají poklesu kognitivních funkcí, jako je paměť a schopnost koncentrace. Jakmile je na sobě rozpoznáte, neměli byste na nic čekat, neboť existují možnosti léčby tohoto problému, přičemž čím dříve začnete, tím snadnější pro vás bude demenci zvládat.
Nejčastější příznaky demence
Demence může být způsobena různými nemocemi nebo zraněními a doktorka Susan W. Lee uvádí, že její příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné – většina z nich má navíc postupem času tendenci se objevovat častěji a mnohem intenzivnější. Pacienti nejčastěji pociťují výrazné změny osobnosti a kromě nich se mohou objevit následující:
- Neschopnost vyrovnat se se změnami: pacienti mají často problém přijmout změny ve svém každodenním rozvrhu či prostředí.
- Problémy s krátkodobou pamětí a naopak časté vzpomínky z minulosti.
- Pacienti často nedokáží používat při řeči správná slova a mají tendenci se neustále opakovat (například dělají ten samý úkol pořád dokola).
- Místa, která pacient kdysi rád navštěvoval, jsou dnes pro něj naprosto cizí.
- Neustálé změny nálad, deprese, frustrace, a zejména neustálý hněv.
- Nulový zájem o kontakt s ostatními lidmi. Pacient má rovněž nutkání být sám doma a není pro něj příjemné se s kýmkoli bavit.
- Neustálý zmatek a neschopnost si vzpomenout i na jméno blízké osoby.
- Obtížnost při plnění každodenních úkolů, a to i v případě zametání či vynášení odpadků.
Pokud na sobě nebo svém blízkém tyto příznaky rozpoznáte, raději co nejrychleji zamiřte k lékaři. Ten vám stanoví diagnózu a následně určí vhodnou léčbu. Se vší pravděpodobností vám doporučí užívat potřebné léky a také procvičovat mysl, což zahrnuje i fyzickou aktivitu.
Před Alzheimerovou chorobou ochrání účinná prevence. Pomůže i pohyb a úprava jídelníčku
Před demencí se lze chránit
Co se týče prevence demence, můžete se zaměřit na zvládání faktorů, které k jejímu rozvoji přispívají. To vám kromě ní pomůže získat ochranu i před dalšími kognitivními problémy, jako je například Alzheimerova choroba, o jejíchž projevech jsme na Zdravém Stravování již psali. K rozvoji demence přispívá dle serveru Healthline následující:
- vysoký krevní tlak,
- obezita či nadváha,
- ztráta sluchu,
- deprese a nadmíra stresu,
- cukrovka,
- fyzická nečinnost,
- pravidelné kouření,
- společenská izolace.