Pokud vás často trápí necitlivost rukou bez zjevného důvodu, navíc doprovázená i jinými příznaky, může se jednat o příznak některých vážných zdravotních problémů.
Necitlivost rukou nemusí být vždy důvodem k obavám, často k ní dochází, když máte ruku v jedné poloze dlouhou dobu nebo si na ní ve spánku ležíte. Ale někdy se může jednat o vedlejší účinek užívání některých léků nebo i důsledek zánětu karpálního tunelu. Příčin může být nespočet, některé rozhodně vyžadují kontrolu u lékaře, jak uvádí Heidi Moawad.
Cévní mozková příhoda
Necitlivost rukou může být příznakem mrtvice, poškození mozku způsobeného sníženým přívodem krve do jedné z jeho částí, zmiňuje odborná studie. Jedním ze symptomů je často necitlivost na jedné straně těla. Včasná diagnóza tohoto nebezpečného stavu člověku může zachránit život nebo zvrátit trvalé následky.
Zánět karpálního tunelu
Karpální tunel se nachází ve středu vašeho zápěstí. V karpálním tunelu se vyskytuje střední nerv, který dodává cit vašim prstům. Pokud vykonáváte jednu a tu samou činnost neustále dokola, například psaní na počítači či montování drobných součástek, tkáň kolem středního nervu oteče a vyvine tlak na nerv, vysvětluje lékař William Morrison. Výsledkem může být necitlivost doprovázená brněním, bolestí a slabostí v ruce.
Brnění a necitlivost rukou jsou kritické příznaky, které podceňuje 9 z 10 lidí. Poukazují na nemoc
Nedostatek vitamínů nebo minerálů
Aby vaše nervy byly zdravé, je potřeba mít v těle dostatek vitamínu B12. Jeho nízká hladina může způsobit znecitlivění rukou a nohou na obou stranách těla, uvádí studie z roku 2017. Stejně tak nedostatek minerálů, jako jsou hořčík a draslík. Mezi další příznaky absence vitamínu B12 v těle patří slabost, potíže s chůzí, rovnováhou a jasným myšlením. Někdy se dokonce mohou dostavit i halucinace. O nedostatku vitamínu B12 a jeho symptomech jsme již psali na ZdravémStravování.
Užívání některých léků
Neuropatie neboli poškození nervů může být vedlejším účinkem užívání některých léků, především těch, které jsou předepsané pro léčbu rakoviny, uvádí studie amerických vědců. Mohou ovlivnit horní i dolní končetiny. Další léky, které mohou způsobit necitlivost, zahrnují například antibiotika, léky proti záchvatům nebo léky na srdce a krevní tlak.
Kdy potřebujete pomoc lékaře
Lékařskou péči vyhledejte, pokud pociťujete necitlivost i v jiných oblastech nebo s necitlivostí přicházejí i jiné příznaky, jak uvádí Stacy Sampson. Jakmile se necitlivost dostaví náhle bez zjevné příčiny, doprovázena slabostí nebo paralýzou, potížemi s mluvením či silnou bolestí hlavy, je potřeba neprodleně vyhledat pomoc lékaře.