Pokud na sobě pociťujete příznaky sníženého průtoku krve, je nezbytné vyhledat lékaře. Abyste takovému stavu předešli, je vhodné se zaměřit na protahování a nenáročný pohyb.
Oběhový systém vašeho těla posílá krev, kyslík a živiny do celého organismu. Jakmile se tento tok do určité oblasti sníží, nebude přijímat základní živiny. Výsledkem je, že zaznamenáte příznaky špatného krevního oběhu. V takovém případě je dle lékařky Angelicy Balingit vhodné kontaktovat svého lékaře a podpořit nastavenou léčbu, například správnými potravinami nebo cvičením.
Příznaky špatného krevního oběhu
Jakmile se sníží průtok krve celým tělem nebo jen do určité jeho části, váš organismus vám o tom dá vědět. Důležité je, abyste neignorovali jeho signály a včas zasáhli. Jakýkoli zdravotní stav může vést ke sníženému toku krve, čímž může způsobit i specifické příznaky. Například pacienti s onemocněním periferních tepen mohou trpět erektilní dysfunkcí společně s typickou bolestí, necitlivostí a brněním. Mezi běžné symptomy špatného krevního oběhu v těle podle doktorky Balingit patří:
- mravenčení,
- necitlivost,
- pulzující nebo bodavá bolest v dolních či horních končetinách,
- bolest,
- svalové křeče.
Žilní trombóza na sebe upozorňuje pomocí jasných signálů, které zahrnují i únavu a otoky
Cvičení pro zlepšení krevního oběhu
Nemusíte provádět nic náročného, abyste zlepšili svůj krevní oběh. Důležité je, abyste se pravidelně hýbali, zvláště vedete-li sedavý způsob života. Procházky vám bohatě postačí. Jakékoli množství chůze je doporučením číslo jedna pro zlepšení krevního oběhu, jak píše server Healthline. Nemusíte denně nachodit hromady kilometrů, stačí jen pár desítek minut každý den.
Pokud v práci dlouho sedíte či stojíte, pravidelně se protahujte. Například můžete při sezení opřít špičky o zem, zvednout paty a držet po dobu 3 vteřin. Opakujte takto 10x. Nebo kružte kotníky, několikrát na jednu stranu a na druhou. Nezapomínejte ani na lýtka. Opřete obě chodidla o podlahu a natáhněte jednu nohu před sebe, zvedněte prsty směrem ke stropu a ohněte nohu v kotníku. Měli byste cítit pnutí v lýtku. Opakujte 10x, klidně i vícekrát na každou stranu.
Pomůže i obyčejné protahování
Obyčejný strečink vám pomůže udržovat svaly v optimálním napětí. Provádět ho je velice dobré z mnoha důvodů, jedním z nich je zlepšení cirkulace krve v těle. Jakmile sval natáhnete, vaše tělo reaguje zvýšením průtoku krve do této oblasti, jak o tom informuje osobní trenérka Lauren Jarmusz. Krevní cévy kolem protahovaného svalu se rozšíří, čímž umožní průtok většího množství krve. Svaly budou moci přijmout více kyslíku. O příznacích ischemie myokardu jsme již také psali na ZdravémStravování.