Pálení žáhy, bolest zubů, průjem – koho z nás snad podobné nepříjemnosti nikdy nepotkaly? Prozradíme vám, jak s nimi zatočit přírodní cestou díky běžně dostupným pomocníkům z domácnosti nebo zahrady. Jaké bylinky či potraviny by vám ve vaší domácí přírodní lékárně neměly chybět?
Průjem – strašák dětí i dospělých
Průjem patří mezi běžné a časté obtíže, které čas od času potkají dost možná každého z nás. Nemusíte ale hned běžet do lékárny, pokud vás podobné trable zastihnou. Průjem se vám může vyhnout, když budete dodržovat několik kroků. V první řadě je dobré doplňovat do těla tekutiny, o které častým vyprazdňováním přichází. Průjmem se sice z těla odplavují škodlivé látky, ale zároveň mu hrozí dehydratace. Pijte proto černý či bylinkový čaj a dostatek čisté vody. Skvělou volbou, která zažene i hlad, jsou sušené borůvky. Sáhněte po nich – jsou plné antioxidantů a tlumí průjem. Pokud do dvou dnů nedojde k úlevě, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem.
Pryč s pálením žáhy
Pálení žáhy je nepříjemnou součástí života mnoha z nás. Vyvolávají ho dráždivé potraviny, ale obtěžuje často i nastávající maminky. I na tenhle problém stačí něco, co najde bezmála každý z nás u sebe doma. Zázrak jménem soda bikarbona. Jak s její pomocí zatočit s pálením žáhy? Půlku lžičky rozmíchejte ve sklenici vody a vypijte. Stejný postup můžete vyzkoušet i tehdy, pokud sníte těžké jídlo. Další babskou radou proti pálení žáhy je rozkousání a spolknutí malé hrsti neloupaných hořkých mandlí.
Žaludeční nevolnost – jak s ní zatočit?
Nadýmání, nechutenství i špatné trávení a nevolnost pomůže vyřešit zázvor. Zázvor je nejjednodušší nastrouhat a zalít horkou vodou – v případě, že vás ale trápí jakékoliv chronické onemocnění či třeba vysoký tlak, konzumaci zázvoru raději prokonzultujte s lékařem. Zázvor či třeba lízátka z něho vyrobená jsou vyhledávaná i na začátku těhotenství, kdy dokážou ulevit od nevolností, které někdy budoucí maminky trápí. Sáhnout můžete v případě žaludeční nevolnosti i po uklidňujícím heřmánku. Právě heřmánek má jemnější chuť a je obecně lépe snášen. Trávení pozitivně ovlivňuje i máta – z ní si připravte čerstvý čaj nebo ji přidejte do vody a pijte jako limonádu.
Aby vás netrápily bolavé zuby
Problémy v ústní dutině může efektivně (ale pouze do návštěvy lékaře) vyřešit hřebíček. Tohle aromatické koření totiž obsahuje látku, jež nese název eugenol. Právě ten působí jako lokální anestetikum. Hřebíček tak stačí v místě bolesti rozkousat – úleva by se následně měla dostavit během několika málo chvil. Kromě bolesti zubů je hřebíček skvělý i v případě, že vás trápí nepříjemné afty.
Spěte jako dudek: Jak na to?
Spánek, spánek a zase ten spánek. Tolik jste toho načetli o spánkové hygieně, ale rychlé usínání ani kvalitní spánek stále nepřichází? Sáhněte po bylinkách. Uklidňující účinek mají meduňka i kozlík lékařský. Kozlík dokonce dokáže zklidnit bušení srdce i bolesti hlavy. Překonávat pomáhá i chronické poruchy spánku. Jak ho užívat? Dvě lžičky jeho kořene stačí přelít vodou a nechat 10 minut louhovat. Pozor – užívat by se neměl déle než tři týdny v kuse. Meduňkový čaj je naopak bezpečné pít denně.
Že je vaše přírodní lékárnička plná podobných bylinek? Přečtěte si více o tom, jak bylinky správně používat. Dokážou totiž zatočit s různými neduhy, a mnohdy jsou opravdu funkčním pomocníkem, kterému stojí za to dát přednost před chemickými preparáty. Ať už potřebujete pomoci se zažíváním, bolestí, či ženskými problémy, bylinkám zkuste dát zelenou. Dost možná se konečně dočkáte kýžených výsledků.
Sponzorovaný článek