Lékaři zaznamenávají nárůst případů klíšťové encefalitidy po celém Česku. Pokud na sobě pocítíte příznaky, raději se nechte rychle vyšetřit.
Klíšťová encefalitida je nebezpečné onemocnění, které se může vážně podepsat na lidském zdraví, říká doktor Darragh O’Carroll. O to horší je skutečnost, že po celém Česku neustále přibývá případů jejího nakažení. Již nyní lékaři zaznamenali přes padesátiprocentní nárůst oproti loňskému roku, jak vyplývá z údajů SZÚ, přičemž letní sezóna teprve začíná. Je proto velmi důležité, abyste na sobě dokázali včas rozpoznat příznaky a případně nemoc začali co nejrychleji léčit.
Narůstají případy klíšťové encefalitidy
Před klíšťovou encefalitidou jsou lidé varováni již několik let, ovšem současný rok vypadá, že bude jedním z nejhorších. Již nyní je počet případů onemocnění o 50 % vyšší oproti loňsku a trend se má držet i nadále. Nejčastěji se přitom podle Healthline projevuje stěhovavou bolestí kloubů, zubů a hlavy, horečkou a také únavou, což si lze velmi snadno splést s jinými, méně závažnými problémy. Intenzivnější příznaky se pak začnou objevovat až po několika týdnech.
Často ani samotní lékaři nedokáží zpočátku přesně říci, zda pacient trpí klíšťovou encefalitidou, nebo na něj jde pouze jarní únava. Současně je třeba brát na vědomí, že jsou letos klíšťata v pohybu téměř po celém území České republiky, jak je znát i z webu ČHMI, a kromě klíšťové encefalitidy mnoho regionů hlásí také nárůst případů lymské boreliózy. Ještě než se proto vydáte do přírody, pokuste se zaměřit na správnou prevenci a vyhýbejte se zarostlým místům.
Díky této rychlé fintě snadno poznáte, jak vážné je vaše hmyzí bodnutí. Klíčem je tento znak
Zaměřte se na prevenci
Právě tam se totiž mají klíšťata tendenci nejčastěji schovávat, přičemž odpudit vám je pomůže nejlépe repelent, radí doktorka Debra Sullivan. Zároveň je dobré myslet na vhodné oblečení, tedy kalhoty a triko s dlouhými rukávy, dobře pak poslouží i vysoké boty a klobouk. Zapomínat byste neměli ani na kontrolu těla poté, co přijdete z lesa. Parazité mají nejčastěji tendenci uchytávat se na tříslech, v podpaží a také mezi koleny.