Česko čelí novému zdravotnímu problému – horečce dengue. S nárůstem případů přenášených komáry se odborníci snaží zvládnout situaci.
Klimatické změny patří mezi nejvýznamnější problémy posledních let, které ovlivňují nejen Česko, ale celý svět. Vyšší teploty vytvářejí ideální podmínky pro komáry, kteří přenášejí nebezpečné nemoci, jako je například horečka dengue nebo malárie. Odborníci varují, že občané se s těmito nemocemi budou setkávat stále častěji a komár tygrovaný, který horečku přenáší, se u nás možná usadí nastálo, uvedl web CNNPrimaNews.
V Česku přibývá případů onemocnění horečkou dengue
Horečka dengue a další tropické nemoci se běžně v Evropě nevyskytovaly, avšak klimatické změny tento trend mění. Rostoucí teploty poskytují ideální prostředí pro tropický hmyz a viry, které dříve neměly šanci přežít. K šíření nemocí navíc přispívá i zhoršující se zdraví populace, způsobené nezdravou stravou, stresem a nízkou fyzickou aktivitou.
V roce 2022 bylo v ČR zaznamenáno 22 případů, v roce 2023 pak došlo k výraznému nárustu na 79 případů, jak uvádí údaje NZIP. Většina pacientů si však virus přivezla z tropických oblastí. Typickými příznaky této obávané nemoci jsou především vysoká horečka, bolesti svalů a kloubů, jak uvádí Healthline. Při opětovné nákaze se mohou objevit i závažnější symptomy.
Do Česka se vrátila nebezpečná nemoc, před jejíž nákazou nyní lékaři důrazně varují
„Doposud byla horečka dengue onemocněním, které hrozilo pouze jako importovaná nákaza. Nyní však přibývá případů, kdy se lidé nakazí přímo v Evropě,“ uvedl epidemiolog Roman Chlíbek pro SeznamZprávy.
Mohla by fungovat vakcína
„Je to virové onemocnění, takže neexistuje žádná účinná léčba. Když už člověk horečku dengue chytne, musí si jí projít a uzdravit se s pomocí svých vlastních imunitních zdrojů,“ řekl pro CNN Prima NEWS primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle.
V českobudějovické nemocnici již v minulosti hospitalizovali několik pacientů s horečkou dengue, přičemž všichni si ji přivezli ze zahraničí. „Komár tygrovaný, který přenáší dengue, už osidluje oblasti kolem Středozemního moře a šíří se dále na sever. Nicméně stabilní populace tohoto komára se v Česku zatím nevyskytuje,“ uvedl vědecký výzkumník arbovirologie z Akademie věd Martin Palus.
Vědci zaznamenali ojedinělé výskyty komára tygrovaného v jižních a středních Čechách a na jižní Moravě. „Vzhledem k tomu, že tento komár dokáže přežít i v chladnějším podnebí, je možné, že se zde časem stabilně usídlí,“ dodal Palus. Po dvaceti letech výzkumu se vědcům podařilo vyvinout účinnou vakcínu proti horečce dengue. „Vakcína, která je nyní dostupná na trhu, je sice dražší, ale zdá se, že by mohla být účinná,“ sdělil Chrdle.