Krevní sraženina představuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Pokud byste na sobě rozpoznali její typické příznaky, raději rychle k lékaři.
Krevní sraženina označuje shluk kousků krve, který vznikl v jedné z žil. Ve většině případů dochází k jejímu rozvoji v případě otevřené rány, ale objevit se mohou i svévolně. Nejčastěji v důsledku zranění, operace nebo chronického onemocnění. Největší riziko představují, pokud se utrhnou a putují do důležitých orgánů. V takovém případě mohou dle lékaře Grahama Rogerse dokonce ohrozit váš život.
Typické příznaky krevní sraženiny
Krevní sraženina představuje podle doktora Rogerse velký problém zejména kvůli tomu, že se může v některých případech objevit bez příznaků. K těm následně dochází až v momentě, kdy se utrhne a doputuje do plic, srdce nebo mozku. Tehdy však může přispět k rozvoji vážných onemocnění život ohrožujících stavů. Nejčastěji se objevují v dolních končetinách a pacienti mohou v takovém případě pociťovat otoky, bolest či hřejivý pocit.
Příznaky rovněž často závisí na velikosti sraženiny. Pokud je například příliš velká, může vést k otoku celé nohy. Jakmile by se pak odtrhla a doputovala do plic nebo srdce, mohou se dle serveru Healthline objevit příznaky, jako je:
- bolest na hrudi,
- točení hlavy,
- dušnost,
- bolest v paži, krku, zádech nebo čelisti,
- pocení,
- nevolnost nebo pálení žáhy,
- bušení srdce.
Lidé s těmito krevními skupinami jsou mnohem náchylnější k trombóze. Dejte pozor na tyto příznaky
Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, okamžitě se obraťte na svého praktického lékaře nebo rovnou vyjeďte do nemocnice. Je totiž možné, že může brzy přijít srdeční infarkt či selhání tohoto důležitého orgánu. V případě, že by se poté sraženina dostala do mozku, může dojít k mrtvici. S tou je podle lékařky Nancy Hamond nejčastěji spojována necitlivost nebo slabost v paži, obličeji a noze (zejména na jedné straně těla), nezřetelná řeč, zmatenost, dezorientace nebo neschopnost reagovat na dotazy ostatních a také náhlá a silná bolest hlavy.