Středozemní moře je plné nástrah, před kterými byste si měli dávat velký pozor. Ať už jde o nepořádek, medúzy, nebo nebezpečné ryby.
Mnoho Čechů se během léta těší k moři, kde se konečně vykoupou a odpočinou od každodenních povinností. Nikdo si však již neuvědomuje, že taková dovolená může skončit i nehezkým zraněním či dokonce pobytem v nemocnici. I Středozemí je totiž plné nástrah, na které většina lidí zapomíná. Často se tak zbytečně sami dostávají do potíží. Odborníci varují zejména před nepořádkem, agresivními rybami a také medúzami.
Pozor na rizika spojená s koupáním v moři
Lidé se s tím setkávají téměř neustále. Jedou k moři, kde si chtějí odpočinout od každodenního shonu, a poté se jednou vykoupou a je malér. Své o tom ví i pan Jan Chramosta, který si odnesl z tureckého pobřeží ošklivou ránu. „S přítelem plaveme v moři, deset metrů od břehu. Najednou tupý náraz do stehna, v hloubce. Vylezeme ven a všimneme si množství krve a rozpárané nohy. Plavčík to ošetřil a ptal se, zda to nebyla ryba,“ cituje jeho partnerku TN.
Jenže skutečnost v tu chvíli nikdo nevěděl. Podle některých mohlo jít o lano pro lodě, ale například i agresivní rybu s názvem bodlok rudomořský. Ta se dostala do Středozemí teprve v posledních pár letech a dokáže napáchat pěknou neplechu. „Mě v Turecku taky ďobla pod kolenem. Bylo to na dva stehy asi tři hodiny před odjezdem na letiště. Už nikdy víc,“ postěžovala si jedna z diskutující pod příspěvkem Jana Chramosty.
Evropou se šíří nebezpečné onemocnění se 17% smrtelností. Odborníci varují před těmito oblastmi
Pozor je dobré si dávat ale i před medúzami, které vás mohou požahat. Pokud se tak stane, poraněné místo rychle ošetřete mořskou vodou nebo ideálně octem, radí web Yachting. Stejně tak si dejte pozor před různým odpadem, který může vyplavat a následně vás poranit. V moři se toho dle odborníků nachází skutečně hodně, a proto je dobré být vždy na pozoru. Přece jen je to divoká voda, kam bohužel mnoho velkofirem vyhazuje toxický odpad. Ten se pak dostává i k plážím.