Ještě donedávna jsme si pod pojmem umělá inteligence představovali nanejvýš tak Terminátora ze stejnojmenného snímku, případně palubní počítač HAL z filmu 2001: Vesmírná odysea. Obě tyto ukázky AI byly však životu nebezpečné.
Ve skutečnosti je však umělá inteligence přítel, alespoň v současné době. Ovšem ani v blízké budoucnosti se jí nemusíme obávat, právě naopak.
Jednodušší nakupování
S AI se dnes lze setkat prakticky všude, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Dobrým příkladem za všechny jsou například virtuální asistenti, které mají prakticky všechny alespoň trochu dobré e-shopy.
Tito asistenti jsou schopni poradit, pokud si zákazník neví rady jak nakoupit, případně co nakoupit. A jsou stále lepší. Mnoho lidí si dokonce myslí, že komunikují s živým člověkem. Do toho má však umělá inteligence ještě hodně daleko.
Usnadnění práce
Spousta výrobních linek je v současné době poháněna algoritmy. Ty ovšem pomáhají zlepšovat produktivitu i kreativcům. Speciální jazykové modely typu ChatGPT jsou například schopné pomoci s napsáním článku, případně ho vygenerovat samy. Výsledky jsou však stále nepříliš přesvědčivé, nicméně pokrok zde vidět rozhodně lze.
Pomocí AI není problém vytvářet od píky třeba firemní loga. Stačí vložit zadání a chvíli počkat. Když nebude člověk s výsledkem spokojen, může dodělat logo ručně. Tak či onak si tím hodně ulehčí práci.
Levnější hraní
Hraní počítačových her nepatří mezi zrovna laciné koníčky. Hardware je totiž docela drahou záležitostí, zvláště pak grafické karty. Ty totiž mohou stát až desítky tisíc korun.
Moderní verze ovšem nabízejí svým majitelům možnost hrát i v budoucnu, aniž by bylo nezbytné sáhnout po novém modelu nebo snižovat detaily.
Grafické karty posledních několika generací totiž disponují speciálním AI upscalingem, jenž umožňuje hrát v nižším rozlišení, avšak s kvalitou velmi blízko rozlišení nativnímu. Hráči díky tomu nemusí měnit grafiku každé dva roky.