Kašel je poměrně častý příznak, který většina lidí připisuje nezávažným problémům. Za jeho vznikem však může stát vážná nemoc.
Kašel je přirozená, ochranná reakce lidského těla, jejímž hlavním úkolem je čistit dýchací cesty od dráždivých látek. Pacienti se mohou setkat se dvěma druhy tohoto příznaku, a to buď suchým, nebo vlhkým kašlem. V obou případech ho však není radno podceňovat, neboť může značit přítomnost různých onemocnění. Kromě chřipky, respirační infekce a dalších může být dle lékařky Meredith Goodwin na vině dokonce i srdeční selhání.
Problémy se srdcem a reflux
Patologie související se srdcem jsou nejčastější příčinou kašle hned po nachlazení a virové infekci. Nejčastěji ho lze pozorovat při srdečním selhání, ischemické chorobě srdeční a dalších vadách. Důvodem je především skutečnost, že má tento sval nedílné spojení s plícemi a navzájem se s nimi ovlivňuje. Pokud byste tedy kromě kašle pocítili také bolest na hrudi, dušnost, závratě a studený pot, raději si přivolejte záchranku.
Dále může kašel souviset také s žaludečními potížemi. To především proto, že zvýšená kyselost žaludku a špatná uzavírací schopnost svěrače oddělujícího žaludeční dutinu od jícnu může vést k refluxu kyselého obsahu do jícnové trubice. Výsledkem je dle webu Healthline podráždění receptorů umístěných v epiglottidě a následný suchý kašel. V některých případech může být dokonce bolestivý a byť pacient chce, nedokáže nic vykašlat.
Lékaři varují před rychle šířící se infekční nemocí. Po veřejnosti je vyžadována maximální obezřetnost
Na vině může být i neléčená rýma
Zejména hlen, který se v důsledku neléčené rýmy hromadí v nosní dutině, může začít stékat nosohltanem a končit na zadní stěně hltanu. V důsledku toho dochází k podráždění receptorů způsobujících kašel, který může přetrvávat velmi dlouhou dobu. Jedná se o typickou situaci, kdy pacient nesmrká, ale stahuje hlenový sekret z nosu zpět. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak podomácku zahnat kašel pomocí spojení medu a máty.