Zdroj legionelózy v italském Milánu doposud nebyl vypátrán. Nemocných osob přibývá a situace je velmi vážná.
Úřady i zdravotníci usilovně hledají zdroj nákazy legionelózou na severu Itálie, aby mohlo být zabráněno přenosu mezi obyvatelstvem a nedocházelo k dalším onemocněním. Jenže prozatím se moc nedaří. Nakažených přibývá a zdroj legionelózy zatím nalezen nebyl, píše web TN. Takže se zdá, že Legionella se v milánském vodovodním potrubí zabydlela na delší dobu.
Odborníci po zdroji nákazy stále pátrají
Epidemie legionelózy, která aktuálně postihuje Milán a jeho okolí, představuje vážnou výzvu pro zdravotnictví, hygienické stanice i městské úřady. A nebezpečí pro obyvatelstvo. Podle posledních zpráv bylo v regionu Lombardie k 19. srpnu zaznamenáno nejméně 53 případů onemocnění. Všechny případy pocházejí ze stejných lokalit, to je z obcí Corsico a Buccinasco, které jsou sousedními oblastmi na jihozápadě hlavního lombardského města.
Zdravotní úřady a další odborníci intenzivně pracují na identifikaci zdroje nákazy, který však doposud zůstává neznámý. Spekuluje se o možném spojení s vodovodní sítí, nicméně zdroj infekce zjištěn nebyl.
V oblíbené turistické destinaci vypukla epidemie, ze které mají odborníci velké obavy
Obezřetnost je na prvním místě
Legionella, bakterie způsobující uvedené onemocnění, se typicky nachází ve vodě a může se šířit aerosolem z kontaminovaných zdrojů. Tedy kupříkladu z klimatizace, vzduchotechniky nebo vodovodního potrubí. Vzhledem k tomu, že příznaky legionelózy se dle Healthline mohou podobat chřipce, je důležité, aby lidé z daných oblastí nepodcenili výskyt příznaků, jako je horečka, kašel nebo bolesti svalů.
A protože se nemoc – i když zatím ne jako epidemie – objevila i v ČR a na Slovensku, je třeba, abyste i vy byli ostražití a při chřipkových příznacích vyhledejte lékařskou pomoc. V České republice byl zaznamenán zvýšený počet případů legionelózy, což může být důsledkem nedostatečného ohřevu vody kvůli šetření energiemi nebo malé cirkulace vody v potrubí.
Odborníci doporučují, abyste vodu v potrubí udržovali na teplotě nejméně 60 °C. Ta dokáže zabránit množení bakterií, uvádí web CNNPrimaNews. Na webu ZdravéStravování jsme také napsali o tom, že Evropou se pomalu, ale jistě šíří žloutenka typu A.