Do Evropy se rozšířila extrémně riziková masožravá bakterie, která nahání odborníkům hrůzu

Fotografie: Depositphotos

Zatímco vibrióza zůstává relativně vzácnou, rizika spojená s bakteriemi rodu Vibrio jsou reálná a mohou mít tragické následky. 

S rostoucími teplotami vody v Severním a Baltském moři se množí výskyt nebezpečných bakterií rodu Vibrio, které mohou způsobit závažné infekce, a dokonce i smrt. V poslední době bylo zaznamenáno několik případů, včetně dvou úmrtí v Německu, kde se bakterie dostaly do těla po koupání v Baltském moři, informoval web TN.

Vibrio: Bakterie s fatálními důsledky

Bakterie Vibrio parahaemolyticus a Vibrio vulnificus, které se vyskytují ve vodách Baltského moře, jsou schopny způsobit vážné infekce označované jako vibriózy. Tyto bakterie prosperují v teplejších vodách, což je trend podporovaný změnami klimatu.

Zatímco běžné příznaky infekce zahrnují břišní křeče, nevolnost, zvracení, horečku a zimnici, v závažnějších případech mohou vést k odumírání tkáně, amputaci končetin a dokonce k úmrtí, píše web Berliner Morgenpost.

vědec
Fotografie: Freepik

Německé úřady varují: Dva případy úmrtí

Německé zdravotní úřady již potvrdily dva případy úmrtí v souvislosti s touto bakterií. Prvním byl 81letý turista s chronickými onemocněními a otevřenými ranami, které se staly vstupní branou pro bakterii. Druhým byl 59letý muž, jehož smrt je také spojena s bakteriemi Vibrio, ačkoli detaily nejsou známé. Od roku 2003 bylo v Německu hlášeno celkem 94 případů infekce, z nichž 13 skončilo smrtí.

V Evropě se šíří nebezpečná varianta obávané nemoci. Každý bude muset přijmout toto ochranné opatření

Zvýšené riziko pro ohrožené skupiny

Bakterie Vibrio představují největší riziko pro osoby s oslabeným imunitním systémem, chronicky nemocné jedince a osoby nad 60 let. Pro tyto skupiny může být i koupání v teplých pobřežních vodách životu nebezpečné. „Masozřavá“ povaha bakterie je dána tím, že se infekce může šířit z povrchových ran hluboko do těla a vést k rychlému odumírání tkáně.

Okamžitá léčba je klíčová

Pokud dojde k infekci, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Infekce se může rychle šířit a způsobit nekrózu, což je proces, kdy tkáň odumírá. Včasná intervence za pomocí antibiotik bývá dle Healthline velmi účinná a může být klíčová pro minimalizaci poškození a zabránění amputaci či smrti.

Fotografie: Freepik

Jak se chránit před nebezpečnými bakteriemi

Odborníci doporučují, aby lidé z rizikových skupin omezili pobyt ve vodách Baltského a Severního moře, zvláště pokud mají otevřené rány nebo oslabený imunitní systém. Po jakémkoli poranění kůže by měli lidé pečlivě dezinfikovat a chránit postiženou oblast před kontaminací. Důležitá je také informovanost a rychlá reakce při objevení se příznaků infekce. Na ZdravémStravování jsme nedávno psali o další nebezpečné bakterii.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]