Většinou jsme zvyklí si do sklenice vkládat lístky máty či bazalky a kolečko citronu nebo jahodu. Takový nápoj je pak zdravý a chutný. Mimo máty a bazalky se vyplatí vkládat do sklenice s vodou koriandr. Proč? Inu proto, že koriandr má úžasnou schopnost vytáhnout z vody těžké kovy, jako je třeba nikl.
Mnohé společnosti nám dnes a denně připomínají, že z kohoutku, kterou pravidelně pijeme, je závadná. Na tomto pak staví svůj byznys a nabízejí nám filtry na čištění vody, které nejsou zrovna nejlevnější. Zda si filtr koupíte či nikoliv, záleží na vás. Nicméně existuje možnost čistit vodu tímto přírodním způsobem. Možná máte koriandr v truhlíku za oknem či na své zahrádce a nemáte tušení, jaký poklad pěstujete.
Výhody pěstování koriandru
-
Má detoxikační účinky – čistí organismus od těžkých kovů
-
Je to přírodní diuretikum
-
Má antibakteriální účinky
-
Snižuje krevní tlak
-
Obsahuje velké množství antioxidantů
-
Zamezuje hypertenzi a srdečně cévním problémům
-
Odstraňuje úzkost, pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy
-
Působí jako přírodní afrodisiakum
-
Čistí vodu, kterou pijeme
Vodu dokáže koriandr vyčistit tak, že vstřebává do svých listů nikl, olovo a jiné toxiny nacházející se ve vodě. Tento trik s čištěním vody je znám hodně v Asii a Mexiku. Stačí, když do nádoby s vodou vložíte stonek s lístky koriandru a počkáte 10 až 15 minut, poté stonek vytáhnete a vyhodíte. Koriandr zbaví vodu všech nežádoucích látek, které by mohly ohrozit vaše zdraví.
Jak koriandr využít v kuchyni
V kuchyni se používají všechny části koriandru. Jak semena, listy, tak i kořeny, které mají podobné využití jako zázvor. Semena bývají součástí kořenících směsí a používají se často k nakládání zeleniny. Použít je ho možné do slaných i sladkých receptů. Čerstvý koriandr: můžete si z něj uvařit čaj, použít ho do polévky, ochutit rybu či maso, použít k ozvláštnění jednohubek, zeleninového salátu.
Obrázky: pixabay.com, cuisineandhealth.com