Pokud vás trápí necitlivost jazyka, rozhodně to neignorujte. Na vině může být řada nebezpečných zdravotních příčin.
Ačkoli necitlivost jazyku obvykle neznamená nic vážného, v některých případech může být příčinou vážné onemocnění. Jak proto radí lékařka Olivia Sugimoto, raději tento příznak neignorujte a zaměřte se na možnou léčbu. Podceňovat byste poté neměli ani případné brnění jakékoli části úst, protože mohou být na vině taktéž nebezpečné příčiny, včetně Raynaudova fenoménu nebo také syndromu orální alergie.
Raynaudův fenomén a syndrom orální alergie
Raynaudův fenomén způsobuje zúžení malých tepen a žil v reakci na chlad nebo stres. To se týká zejména jazyku, prstů na nohou, rtů nebo také uší, vysvětluje lékařka Angelica Balingit. Necitlivost v oblasti dutiny ústní proto může být v některých případech způsobena právě tímto faktorem a často ji doprovází také brnění, bolest nebo zarudnutí. Ačkoli tento stav není nebezpečný, může nepříjemně narušit váš každodenní život, a proto je ho důležité zkoušet řešit.
Mnoho dospělých pociťuje necitlivost jazyku v důsledku syndromu orální alergie, například na pyl a jiné dráždivé látky. Mezi typické příznaky tohoto problému patří dle webu Healthline také otok a mravenčení, přičemž pociťovat je můžete i v důsledku konzumace syrového ovoce a zeleniny, jako je banán nebo meloun. Problémy poté můžete řešit užíváním vhodných léků a vyhýbáním se jejich spouštěčů.
Za žloutnutím zubů stojí časté lidové chyby. Patří mezi ně i špatná technika a nevhodná frekvence
Nepříjemnosti v oblasti dutiny ústní, včetně necitlivosti a brnění jazyka, může dle Healthline dále způsobit velmi nízká hladina glukózy v krvi, může ji pak doprovázet úzkost, třes i pocení. Mezi nebezpečné příčiny necitlivosti úst patří rozhodně rakovina v oblasti úst a krku, ale také mrtvice, která se však obvykle projeví i dalšími symptomy. Na ZdravémStravování jsme také popsali varovné zbarvení jazyka, které může upozornit na nemoc.