Pokud netrpíte alergií na ořechy, což je velmi vážné, tak by ořechy měly být součástí vašeho jídelníčku. Existuje sice mnoho mýtů, které ořechy degradovaly na potravinu, po které se přibývá na váze. Jenže ono je to ve skutečnosti přesně naopak a ořechy spíše pomáhají udržet pevné zdraví a štíhlou linii. Jen se musí vědět, jak na to a nepřehánět to s jejich množstvím.
Je dobré znát míru
Sníst pytlík ořechů na posezení, abyste zahnali hlad, by skutečně mohlo vést k nabírání tělesné hmotnosti. Takže jak to vlastně vůbec je? Každý druh ořechů má své specifika. V Anglii dokonce proběhl výzkum ve třech skupinách žen. Jedna skupina se snažila hubnout pomocí diet a ryze dietních jídel. Ořechy tam nebyly. Druhá skupina měla k hubnutí sestavený jídelníček z běžných potravin včetně ořechů. A třetí skupina žen nepotřebovala hubnout, ale naordinovali jim ořechy. Zatímco druhá skupina žen s racionálním jídelníčkem a ořechy hubla-dietní skupině to šlo velmi pomalu.
Kdo si vedl nejlépe?
Třetí skupina si držela svou váhu a nenabírala, ani po konzumaci ořechů. Jde o to, že ořechy by neměly být brány, jako něco „navíc“ ale jako jedno jídlo během dne. Například na dopolední svačinku si dáte jablíčko, několik jadýrek ořechů a zakápnete medem. Výživná a chutná svačinka je na světě. Pakliže, ale budete ořechy chroupat v domnění, že jde o zdraví prospěšnou potravinu večer u televize, uděláte chybu. Zaručeně je to lepší než se cpát chipsama, ale právě tady potom vznikají chybné názory na ořechy. A protože už bylo uvedeno, že každý druh ořechů je specifický měly by se mezi sebou prostřídat.
Náš tip
Můžete si také připravit mix mletých ořechů: mandle, brazilské ořechy, vlašské ořechy a skladovat je v uzavíratelné sklenici třeba v ledničce. Na oběd si přidat lžíci do polévky nebo jimi posypat zeleninový salát atd. Rozhodně by ořechy chybět u vás doma neměly.
Fotografie publikována se svolením SOMMAI Photography/FreeDigitalPhotos.net