Otoky po těle mohou být příznakem vážnějších onemocnění. Pokud trápí i vás, raději se ujistěte, že vaše zdraví není v ohrožení.
Otok se může na těle objevit v důsledku řady stavů, ať už jde o kousnutí hmyzem, onemocnění, nebo vážné zranění. V každém případě se nicméně jedná o stav, který není radno ignorovat, a to dle lékařky Megan Soliman zejména pokud je doprovázen dalšími obtěžujícími příznaky. Zároveň je dobré dbát na správnou prevenci, díky které se ochráníte před jeho vznikem a také podpoříte chod svého organismu.
Typické příčiny otoků
Ačkoli se může otok na první pohled zdát jako nevinný příznak, v mnoha případech za ním stojí vážné příčiny, jako je například zánět v kostech, tkáních nebo svalech. Na vině mohou být také některé léky a jejich vedlejší účinky a vyloučit se nedá ani onemocnění, jako je rakovina či selhání ledvin. Lokálně se dle serveru Healthline nejčastěji objevuje v důsledku:
- bodnutí hmyzem,
- vyrážky,
- kopřivky,
- zranění,
- zadržování tekutin,
- těhotenství,
- menstruace,
- hormonálních změn,
- infekce.
Obklady z kapustových listů jako přírodní poklad: Na toto využití mnoho lidí zapomnělo
Rozsáhlé otoky poté postihují velkou plochu těla a bývají příznakem vážnějšího onemocnění či poškození organismu, uvádí odborníci. Na vině může být nicméně i silná alergická reakce. V mnoha případech se jedná o důsledek selhání ledvin či srdce, kousnutí jedovatým zvířetem, určité formy rakoviny, zánětu orgánů nebo chronických onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku a Crohnova choroba.
Prevence nepříjemného příznaku
Před otoky se na druhou stranu můžete podle Heatlhine ochránit vhodným jídelníčkem, zejména vyhýbáním se soli, pravidelným pohybem a pravidelnou hydratací. Pokud tyto faktory nepomáhají a vy máte potíže dlouhodobě, pak je dobré se rychle poradit se svým praktickým lékařem. Třeba bude stačit zaměnit léky, nebo budete muset podstoupit operaci. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích plicního edému.