Kdo konzumuje tyto bylinky, ten má podle lékařů vyhráno. O jejich účincích věděly i naše babičky

Fotografie: Depositphotos

O své vnitřní orgány je potřeba se starat. Podpořit funkci slinivky břišní můžete zdravým životním stylem a užíváním vhodných bylin.

Slinivka je asi 15 cm dlouhá žláza umístěná těsně za žaludkem poblíž jater a tenkého střeva. Jejím důležitým úkolem je regulace sekrece nezbytných hormonů a enzymů. Bez slinivky není tělo schopné správně fungovat. Proto je potřeba podporovat její zdraví a dobrou kondici. Pomůže vám k tomu vhodná strava a také některé bylinky.

Bez slinivky se neobejdete

Slinivka břišní je nezbytná především pro funkci 2 důležitý tělesných systémů – endokrinního a exokrinního. U endokrinního systému slinivka břišní vylučuje hormony, včetně hormonů regulujících cukr v krvi, inzulín a glukagon, jak uvádí Cleveland Clinic. V případě exokrinního systému slinivka vylučuje enzymy do vašeho trávicího traktu.

Jak podpořit zdraví slinivky

Pro prevenci pankreatitidy a stavů spojených s dysfunkcí slinivky břišní je dobré dbát na zdraví vaší slinivky především zdravým životním stylem. Konkrétně je dobré dodržovat stravu s nízkým obsahem tuku, tuk a cholesterol totiž přispívají k rozvoji žlučových kamenů, které mohou vést k pankreatitidě. Pokud bojujete s nadváhou nebo obezitou, snažte se zhubnout a zůstat fit, pravidelně cvičte a udržujte si optimální tělesnou hmotnost. Zapomeňte ovšem na dietní plány, které slibují rychlé hubnutí.

pampelišky
Fotografie: Freepik

Vyvarujte se velkého množství alkoholu, ten zvyšuje nejen riziko pankreatitidy, ale také rozvoje rakoviny slinivky. Nekuřte cigarety ani jiné tabákové výrobky, a především navštěvujte pravidelně lékaře. Pamatujte, že rakovina slinivky je zpočátku bezpříznaková, je těžké ji odhalit v raném stádiu. Choďte proto na každoroční vyšetření, jak radí server Healthline.

Celý život se snažíte zhubnout úplně špatně. Lékaři prozradili nejsnadnější metody podle typu břišního tuku

Vyplatí se i nálevy z bylin

Funkci slinivky můžete podpořit i pitím nálevů z některých bylin, které příznivě působí na zdraví tohoto důležitého orgánu, jak uvádí řečtí odborníci. Mezi vhodné bylinky patří například:

  • Pampeliška – stimuluje sekreci žluči.
  • Kopřiva – obsahuje kyselinu pantotenovou, která má protizánětlivé vlastnosti.
  • Rozmarýn a šalvěj – pijte po večeři, chrání slinivku a napomáhají odpočinku.
  • Vlaštovičník – podporuje tvorbu slinivkové a žaludeční šťávy.
  • Jitrocel a lékořice – pomáhají zbavit se nahromaděných toxinů.
  • Ostropestřec mariánský – detoxikuje a čistí nejen slinivku, ale i játra.

Pokud není s vaší slinivkou něco v pořádku, věřte, že časem to na svém těle poznáte. Hlídejte si příznaky, které by mohly naznačovat problém s tímto orgánem. O symptomech nemocné slinivky jsme již psali na ZdravémStravování.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]