Krevní sraženina může být zpočátku bezpříznaková, člověk ji může mít, aniž by o tom věděl. Dokonce se někdy dokáže i sama vstřebat a vymizet.
Krevní sraženina se může nacházet v noze i paži, a to obvykle jen v jedné, nikoliv v obou najednou. Dále v břiše, srdci, plících nebo v mozku. Postupem času se však krevní sraženina může zvětšovat, a to už se příznaky objeví. A protože se jedná o závažnou zdravotní příhodu, měl by člověk umět přítomnost krevní sraženiny v těle rozpoznat sám, říká doktorka Angela Ryan Lee. To proto, aby včas navštívil lékaře.
Co to vlastně krevní sraženina je
Srážlivost krve je nezbytný proces, který může zabránit velké ztrátě krve při poranění. Musí však probíhat v normální míře. Jak vysvětluje doktorka Avi Varma, při krevní sraženině se jedná o krevní shluk, kdy se tekutá krev přeměnila na gelovitou nebo polotuhou hmotu. V důsledku sraženiny může dojít k trombóze (žilní nebo tepenné), a to, když krevní sraženina omezí průtok krve. Žilní sraženina se někdy dokáže sama rozpustit. Když sraženina doputuje řečištěm do jiného místa, jedná se o embolii.
Čím vším se může krevní sraženina projevit
Pokud se ve vašem krevním řečišti objeví krevní sraženina, mohou se podle lékařky Megan Soliman objevit různé symptomy, závislé na místě vzniku této překážky:
- Otok a pulzace – tyto příznaky se nejčastěji objeví na dolních končetinách, ale i na rukou. K otékání dochází proto, že sraženina zabraňuje normálnímu průtoku krve.
- Dušnost a bolest na hrudi, vykašlávání krve – když se krevní sraženina dostane do plic, obvykle způsobí plicní embolii. Ta se projeví zejména rychlým srdečním tepem, dušností a bolestí na hrudi.
- Bolest na hrudi, v levé paži, pocení, závratě, nevolnost, dušnost – krevní sraženina se zřejmě dostala k srdci. Jedná se vlastně o srdeční infarkt – tepenná trombóza přeruší průtok krve do srdce. Když se sraženina vytvoří v tepnách, jež srdce vyživují, jde o trombózu věnčitých tepen. K vzniku sraženin přispívá tukový plak v tepnách, ten se občas odloupne a zablokuje přístup krve a kyslíku do srdeční tkáně.
- Bolest hlavy – může se jednat o sraženinu v mozku, a to je jen krůček k mrtvici. Je omezený přísun kyslíku do mozku a mozková tkáň bez něj nemůže fungovat; dochází k hypoxii a jde takřka o vteřiny. Objeví se například zmatenost, potíže s řečí i chůzí, necitlivost jedné strany těla. Podrobněji jsme příznaky mrtvice popsali již dříve na ZdravémStravování.
- Hromadění tekutiny v břiše, krvavá stolice, bolest břicha – a řada dalších příznaků pacienta postihne, když se krevní sraženina objeví v břišní tepně nebo žilách.
- Změny barvy pokožky – kůže může při krevní sraženině měnit barvu od velmi bledé po červenou až po fialovou.
- Bolest – tam, kde se sraženina nalézá, se může objevit bolest jakéhokoliv druhu. Ta může být doprovázena zarudnutím i otokem.
Hluboká žilní trombóza o sobě dává vědět díky typickým příznakům. Patří mezi ně i otoky a bolesti
Další možné příznaky
Dalšími příznaky mohou být citlivost jen v jedné části těla, výrazné pulzování, potíže s dýcháním, mluvením i zrakem. Pokud byste měli na krevní sraženinu byť jen podezření, vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Nezapomínejte, že pokud nejsou krevní sraženiny včas léčeny, mohou být životu nebezpečné. I kdyby se příznaky objevily a vzápětí zmizely, nic nepodceňujte a lékaře navštivte.
Podle lékařky E. Mimi Arquilly závisí příznaky také na velikosti krevní sraženiny. Při velké sraženině může otéci třeba celá noha a budete mít velké bolesti. Malé sraženiny mohou být zcela bez příznaků.
Rizikové faktory vzniku hluboké žilní trombózy
K hluboké žilní trombóze může dojít po zranění, například při zlomenině, zejména otevřené, jak informuje lékař Graham Rogers. Anebo i po operaci, proto lékaři dávají pacientům po operačním zákroku užívat léky na ředění krve. Riziková je ale i obezita, srdeční choroby anebo zánětlivé střevní onemocnění.