Nedostatek kyseliny listové škodí celému tělu. Mezi příznaky patří i oteklý jazyk a vředy v ústech

Fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem. Nejspíše vám chybí kyselina listová.

Kyselina listová je velmi důležitá látka, kterou však řada lidí stále podceňuje. Její nedostatek v těle může nicméně způsobit řadu nepříjemných příznaků, které mohou ovlivnit kvalitu vašeho každodenního života a způsobit vám značné potíže. Typicky se mezi ně dle lékařky Imashi Fernando řadí silná únava a vředy v ústech, přičemž neléčení tohoto problému dále přispívá k rozvoji anémie. Rozhodně ho proto není radno ignorovat.

Typické příznaky nedostatku kyseliny listové

Kyselina listová je známá také jako folát, v medicíně bývá označována také jako vitamín B9. Ten tělo ztrácí především v důsledku pocení a močení, přičemž pokud ho nedokážete získat ze stravy či doplňků stravy, může se to projevit různými příznaky. Mezi ty nejčastější patří dle lékařky Avi Varmy například následující:

  • únava,
  • vředy v ústech,
  • šedé vlasy,
  • oteklý jazyk,
  • špatný růst a podvýživa.

Nedostatek hořčíku lze poznat podle častých příznaků. Patří mezi ně i únava a křeče

Pokud tyto příznaky budete ignorovat a nedokážete si zajistit dostatek této složky, může to vést k anémii, což je další nebezpečný stav. Ten se dle webu Healthline projevuje dalšími příznaky, jako je například únava, závratě, pocit chladu, podrážděnost, bolest hlavy,potíže s dýcháním, bledá kůže, průjem, hubnutí, ztráta chuti k jídlu a potíže se soustředěním. Jakmile se tyto symptomy objeví, měli byste se urychleně poradit se svým lékařem.

Fotografie: Depositphotos

Pozor by si měli dávat před nedostatkem kyseliny listové zejména ti, kteří často jí převařená jídla a jejichž jídelníček nezahrnuje dostatek zelené listové zeleniny, ovoce, luštěnin či třeba vnitřností, uvádí dále Avi Varma. K problému pak často přispívá i nadměrné pití alkoholu, který stěžuje její vstřebávání, a stejně tak i některé léky. Riziko je také vyšší u těhotných žen. Na Zdravém Stravování jsme také psali o riziku nadměrného užívání vitamínu B3.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]