Často se stáváme otroky vlastních hormonů, zvláště dojde-li k jejich nerovnováze. Je třeba hlídat i malé změny ve svém zdravotním stavu.
Hormony jsou chemické látky produkované žlázami v endokrinním systému a uvolňované do krevního řečiště. Hormony jsou nezbytné pro regulaci mnoha procesů v těle, včetně chuti k jídlu a rychlosti metabolismu, spánkových cyklů, reprodukčních cyklů a sexuálních funkcí, tělesné teploty a nálady, vysvětluje doktorka Marina Basina. Není tedy překvapením, že i sebemenší hormonální nerovnováha může mít znatelný vliv na vaše celkové zdraví a pohodu.
Co je hormonální nerovnováha
Lidské tělo má více než 50 typů hormonů, které hrají důležitou roli v celkovém fungování organismu. Představte si hudební orchestr, všechny nástroje musí být sladěné, aby daly vzniknout melodické hudbě příjemné pro vaše uši. Jakmile jen jeden z nich vybočí z rytmu, okamžitě to poznáte, celé umělecké dílo se může sesypat. Stejně fungují i hormony v lidském těle.
Vaše orgány a tkáně uvolňují hormony do krve. Ty cestují celým vaším tělem, regulují a kontrolují systémy, které ovlivňují spoustu procesů uvnitř organismu. K hormonální nerovnováze dochází, pokud vaše tělo produkuje příliš málo nebo příliš mnoho určitého hormonu, což může být důsledek nemoci, ale třeba i nevhodné stravy, uvádí Natalie Butler. Ovlivněny tak budou kterékoli z výše zmíněných funkcí.
Hormony v rovnováze značně usnadňují hubnutí tuku. Srovnat je pomůže i odpočinek a pitný režim
Příznaky hormonální nerovnováhy
Vzhledem k tomu, že lidské tělo vytváří více než 50 hormonů, příznaků hormonální nerovnováhy může být hned několik v závislosti na tom, o jaké hormony se jedná a co ovlivňují, jak uvádí Cleveland Clinic. Pokud si někdy všimnete změny ve svém běžném zdravotním stavu, pociťujete nové, přetrvávající příznaky, je důležité, abyste navštívili svého lékaře.
Přestože spousta příznaků hormonální nerovnováhy se vyskytuje i u jiných zdravotních problémů, je potřeba určit správnou diagnózu k úspěšné léčbě. Mezi příznaky hormonální nerovnováhy patří:
- pomalý nebo zrychlený srdeční tep,
- nevysvětlitelné přibírání nebo hubnutí,
- únava,
- zácpa,
- průjem nebo častější stolice,
- necitlivost a mravenčení v rukou,
- vyšší hladina cholesterolu v krvi,
- deprese nebo úzkost,
- citlivost na nízké nebo vysoké teploty,
- suchá, hrubá pokožka a vlasy,
- tenká, teplá a vlhká kůže,
- nepravidelné rozložení tělesného tuku,
- tmavá kůže v podpaží nebo na zádech a po stranách krku,
- kožní výrůstky a akné,
- extrémní žízeň a časté močení.
Hormonální nerovnováha u dětí
Vzhledem k tomu, že děti začínají produkovat pohlavní hormony během puberty, podle odborníků je to možné. Některé děti mohou prožívat stav zvaný hypogonadismus, poruchu funkce pohlavních žláz. U chlapců se jedná o varlata, u dívek o vaječníky. Jedinci s hypogonadismem mohou zaznamenat:
- nedostatek rozvoje svalové hmoty,
- absenci mutace (u chlapců),
- řídce rostoucí ochlupení na těle,
- narušený růst penisu a varlat,
- nadměrný růst paží a nohou ve vztahu k trupu těla,
- gynekomastii (zvětšení mléčných žláz u chlapců),
- absenci menstruace,
- prsní tkáň, která se nevyvíjí,
- tempo růstu se nezvyšuje.
Jakmile zaznamenáte jakýkoli výše zmíněný zdravotní stav, nehledě na to, jak moc vám přijde běžný, pokud přetrvává a způsobuje vám problémy ve vašem každodenním životě, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Na ZdravémStravování jsme již dříve radili, jakým způsobem srovnat své hormony.