Svědění v uších je nepříjemný problém, který může mít řadu příčin. Řešit jej můžete i domácí léčbou, pokud se nejedná o příznak něčeho vážnějšího.
Nemůžete se přestat drbat v uších? Svědění zvukovodu může postihnout kohokoli, bez ohledu na to, jak starý nebo mladý je. I když je svědění velice intenzivní a nepříjemné, pamatujte, že je důležité nikdy si do ucha nestrkat žádné předměty, dokonce ani vatový tampon, jak uvádí server Healthline. Mohli byste si poškodit vnitřní ucho, které obsahuje drobné kůstky, jež vám pomáhají slyšet. Je nutné najít příčinu svědění a následně nechat lékaře, aby odvedl svou práci.
Suchá kůže v uších
Příčin může být několik od méně vážných až po zásadní, které je potřeba řešit s lékařem a nespoléhat se pouze na domácí léčbu. Pokud vaše uši neprodukují dostatek mazu, kůže uvnitř může vyschnout a svědit. Ušní maz má lubrikační účinky, jeho absence tedy může způsobit svědění pokožky. Můžete si dokonce všimnout odlupující se kůže vypadávající z ucha ven.
Kožní problémy
Stejně jako jinde na těle vás může trápit svědivá pokožka v důsledku například psoriázy, ekzému nebo atopické dermatitidy, i v uších se mohou vyskytnout tyto kožní problémy, které vás nutí k drbání a škrábání. Lékař by měl zkontrolovat, zdali se uvnitř ucha nachází vyrážka.
Ušní maz může být ukazatelem fyzického zdraví. Dokáže odhalit i infekci a zánět
Příliš mnoho ušního mazu
Stejně jako nedostatek ušního mazu může způsobit svědění v uších, i jeho nadměrná tvorba může být příčinou tohoto nepříjemného stavu. V tomto případě se tedy doporučuje vypláchnutí uší, ne čištění pomocí vatových tyčinek. Ušní maz by se mohl dostat hlouběji do ucha a způsobit ucpání, jak vysvětluje Debra Sullivan.
Plísňová infekce ucha
Otomykóza je druh plísňové infekce, která postihuje vnější ucho, jak uvádí lékařka Karen Gill. Mezi osoby s vyšším rizikem otomykózy patří ti, kteří:
- žijí v horkém a vlhkém prostředí, včetně tropických nebo subtropických zemí;
- nedodržují dostatečnou hygienu;
- trpí onemocněním, které ovlivňuje imunitní systém, jako je například cukrovka;
- nadměrně užívají antibiotické ušní kapky;
- trpí záněty středního ucha.
Příčinou svědění v uších může být samozřejmě infekce. O nejčastějších příznacích ušní infekce jsme již na ZdravémStravování psali. V takovém případě neváhejte kontaktovat svého lékaře.