Příznaky osteoporózy není radno podceňovat. Patří mezi ně i bolest zad a ohnutí postavy

Fotografie: Depositphotos

Osteoporóza je závažné onemocnění, které oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin. Přitom se dlouho nemusí vůbec projevit. 

Osteoporóza, často nazývaná „tichou nemocí“, je onemocnění, které oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin. V raných stadiích probíhá bez viditelných příznaků, a proto si lidé často neuvědomují, že jí trpí, dokud nedojde k vážné zlomenině, informuje lékař Daniel Wiznia. Je užitečné znát základní informace o osteoporóze, jejích rizikových faktorech, příznacích a možnostech prevence.

Co je osteoporóza

Osteoporóza je stav, kdy se hustota kostní tkáně snižuje, což způsobuje oslabení kostí. Kosti jsou pak křehčí a náchylnější k prasknutí, a to i při menším tlaku nebo pádu. Osteoporóza postihuje nejčastěji ženy po menopauze, ale může se objevit i u mužů, přičemž riziko se zvyšuje s věkem. Důležité je, že toto onemocnění lze ovlivnit životním stylem a léčbou, pokud je diagnostikováno včas.

Příznaky osteoporózy

V počátečním stadiu nemá osteoporóza obvykle žádné příznaky. Jak nemoc postupuje, mohou se dle Healthline objevit následující projevy:

  • Časté zlomeniny: U lidí s osteoporózou je vyšší pravděpodobnost zlomenin, a to zejména v oblasti zápěstí, kyčle a páteře. Zlomeniny se mohou objevit i při běžných činnostech, jako je zvedání těžších předmětů nebo lehký pád.
  • Bolest zad: Deformace nebo zlomeniny obratlů způsobené osteoporózou mohou vést k trvalé bolesti zad.
  • Snížení tělesné výšky a ohnutí postavy: Pokles hustoty kostní tkáně může vést k postupné ztrátě výšky a ohnuté postavě. Tento stav je způsoben zhroucením páteřních obratlů.

Fibromyalgie může zvyšovat riziko předčasné smrti. Projevuje se i únavou a poruchami spánku

Existují však i další známky osteoporózy, před kterými byste si měli dávat pozor. Patří mezi ně podle doktora Williama Morrisona například ustupující dásně, což je třeba řešit se zubařem. Trápit vás může například i slabší síla úchopu předmětů a vyšší riziko pádu v důsledku oslabených kostí. Tyto příznaky mohou v horších případech ohrozit i váš život.

Fotografie: Depositphotos

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory osteoporózy patří genetické predispozice, věk, pohlaví (ženy jsou postiženy častěji než muži), nízký příjem vápníku a vitamínu D, nedostatek pohybu a hormonální změny. Studie ukazují, že pravidelný pohyb, dostatek živin a zdravý životní styl mohou výrazně snížit riziko osteoporózy.

Prevence a léčba

Prevence je klíčem k ochraně před osteoporózou. Jejím základem je vyvážená strava bohatá na vápník a vitamín D nebo již zmíněný pravidelný pohyb s důrazem na posilování kostí (např. silové cvičení a chůze). Dále je důležité omezit konzumaci alkoholu a vyhýbat se kouření.

Léčba může zahrnovat léky na posílení kostí, doplňky stravy a terapeutické cvičení, které pomáhá zlepšit hustotu kostí. Na ZdravémStravování jsme již také uváděli, že posílení kostí je jedním z benefitů konzumace kefíru. Rozhodně se vyplatí jej zařadit do jídelníčku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]