Nedostatek hořčíku lze poznat podle typických příznaků. Projeví se i únavou a vysokým krevním tlakem

Fotografie: Pixabay

Pokud na sobě pociťujete potíže psychického rázu, objevují se u vás častěji křeče a býváte unavení, možná vás trápí nedostatek hořčíku v těle.

Nedostatek hořčíku je poměrně častý problém, který se může podepsat jak na vašem fyzickém, tak i duševním zdraví. Mnoho lidí má však tendenci jeho příznaky ignorovat nebo je připisovat jiným, méně závažným problémům. To je však velmi nebezpečné, protože se tím vystavují velmi vážným důsledkům, jako je dle lékařky Megan Soliman například přílišný stres, úzkosti nebo také vysoký krevní tlak a s ním spojené riziko srdečních nemocí.

Typické příznaky nedostatku hořčíku v těle

Nedostatek hořčíku v těle se nejčastěji projevuje náhlými křečemi po celém těle. Důvodem těchto příznaků je zvýšený přítok vápníku do nervových buněk, který je následně přehnaně aktivuje a způsobuje tak častější stahy. Stejně tak může tento problém přispět k rozvoji poruchy duševního zdraví, jako je například apatie vyznačující se duševní otupělostí či nedostatkem emocí, nebo zvýšení rizika stresu, deprese a častých úzkostí, varuje Jillian Kubala.

Dalším příznakem nedostatku hořčíku v těle je osteoporóza, tedy onemocnění charakterizované slabými kostmi a zvýšeným rizikem zlomenin kostí. Pokud vám chybí tento důležitý minerál, může to kosti oslabovat a činit je náchylnějšími vůči poškození. Pozor byste si poté měli dle webu Healthline dávat i před únavou a svalovou slabostí, tedy pokud problémy přetrvávají i po vydatném spánku. V takovém případě je něco rozhodně v nepořádku.

Když tělo upozorňuje na nedostatek vitaminu D: Mezi příznaky patří i únava a bolest kostí

únava ze špatného jídla
Fotografie: Freepik

V neposlední řadě může být typickým varovným příznakem nedostatku hořčíku také vysoký krevní tlak, uvádí dále doktorka Soliman. Tyto faktory spolu totiž úzce souvisí, a pokud je budete zanedbávat, může dojít ke zvýšení rizika srdečního onemocnění. Pokud tedy můžete, raději zkontrolujte svůj jídelníček a dbejte na konzumaci potravin, které minerál obsahují. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak důležitý je dostatečný příjem vitamínu D.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]