Mykoplazmata zasáhla Evropu ve velkém. Na některých místech se počet nakažených oproti loňsku zvýšil až pětinásobně.
Evropa zápasí s nákazou takzvanými mykoplazmaty, jež jsou zpravidla původci respiračních onemocnění, jako je například zápal plic, postihující převážně děti, adolescenty a jedince do 30 let věku. Projevit se ale mohou i jako běžné nachlazení. Odborníci nyní nabádají ke zvýšené ochraně a radí, jaká preventivní opatření zaujmout.
Pětinásobný nárůst nakažených
Na některých místech oproti loňskému roku stoupl počet nakažených mykoplazmaty až pětinásobně. Odborníci mají jasno, tento značný rozdíl dávají za vinu oslabené imunitě z důvodu covidových opatření. Stejně tak informují, jak se před nákazou mykoplazmaty, jež mohou způsobit infekci nejen cest dýchacích, ale také močových a pohlavních, jak uvádí server Cleveland Clinic, bránit.
Vzhledem k tomu, že se mykoplazmata šíří sekrety uvolněnými vykašláváním, chránit se můžete stejně jako u jiných respiračních onemocnění, tedy vyvarováním se kontaktu s osobami, které kašlou. Oprašte nedávná proticovidová opatření, jako je časté větrání místnosti, pečlivější a častější hygiena a také nošení respirátorů. Všechny tyto kroky vám mohou pomoci zabránit nákaze, jak radí TN.
Světová zdravotnická organizace varuje veřejnost před blížící se pandemií. Nový virus se rychle šíří
Antibiotika nezabírají
Ačkoli příznaky infekce mykoplazmaty nemusí být nikterak vážné, léčba už je o něco složitější. Na nemoc totiž některá antibiotika vůbec nefungují, a to z toho důvodu, že narušují buněčnou stěnu mikrobů, jenže mykoplazmata žádnou buněčnou stěnu nemají. Proto některá antibiotika, jako například penicilin, nemají na mykoplazmata žádný vliv. V boji s koronavirem se také osvědčil zvýšený příjem vitaminu D, jak jsme již psali na ZdravémStravování. Ani v tomto případě s ním neuděláte chybu.