Příznaky žaludečních vředů není radno podceňovat. Mezi příčiny patří i ostré koření a káva

Fotografie: Depositphotos

Žaludeční vředy jsou bolestivé rány na sliznici žaludku nebo tenkého střeva, které mohou vážně ovlivnit každodenní život.

Žaludeční vředy postihují miliony lidí po celém světě a mohou způsobit nepříjemnosti od jemného diskomfortu až po vážné bolesti. Nejčastější příčinou je infekce bakterií Helicobacter pylori nebo dlouhodobé užívání léků ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Správně nastavený životní styl a dieta mohou hrát klíčovou roli v prevenci i léčbě tohoto onemocnění, říká doktorka Kelsey Trull.

Příznaky, které nepodceňujte

Mezi nejčastější příznaky žaludečních vředů patří podle Healthline pálení nebo bolest v horní části břicha, která se může zhoršovat na lačno nebo v noci. Někteří pacienti zažívají nevolnost, zvracení nebo ztrátu chuti k jídlu. Dalšími varovnými signály mohou být krev ve stolici nebo zvratcích, což ukazuje na možné krvácení z vředu.

Žaludeční vředy mohou mít i atypické projevy, jako je pocit plnosti nebo nafouklé břicho po malém množství jídla. Podle lékaře Grahama Rogerse je klíčem k rozpoznání tohoto problému kombinace symptomů a diagnostických testů, které zahrnují endoskopii nebo testy na přítomnost Helicobacter pylori.

Bakterie v žaludku mají na vaše zdraví negativní vliv, o kterém nemáte tušení. Takto se jich zbavíte

Co vyvolává žaludeční vředy

Primárními viníky jsou bakteriální infekce a nevhodné užívání léků. Helicobacter pylori, bakterie schopná přežívat v kyselém prostředí žaludku, způsobuje zánět a poškození ochranné vrstvy sliznice, vysvětluje doktor Saurbah Seti. Léky, jako je ibuprofen nebo aspirin, mohou sliznici také narušit a přispět k tvorbě vředů. Časté pití alkoholu, kouření a stres mohou riziko ještě zvýšit.

Fotografie: Depositphotos

Jaké potraviny vyřadit z jídelníčku

Strava hraje v hojení žaludečních vředů zásadní roli. Měli byste se vyhnout potravinám, které zvyšují kyselost žaludku nebo dráždí jeho sliznici. Častými spouštěči nepříjemných příznaků jsou:

  • ostré koření,
  • smažená jídla,
  • káva
  • a alkohol.

Také je vhodné omezit příjem kyselého ovoce, jako jsou pomeranče nebo citrony, protože mohou zvyšovat kyselost.

Kristi Artz, odbornice na funkční medicínu, doporučuje zaměřit se na potraviny, které podporují hojení, jako jsou celozrnné obiloviny, zelenina a potraviny bohaté na probiotika, například jogurty nebo kefíry. Benefity probiotik jsou velmi široké, jak jsme na ZdravémStravování již zmiňovali, a v případě žaludečních vředů mohou přispět k regulaci mikrobiomu a pomoci při eradikaci bakterie Helicobacter pylori.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]