Metabolický syndrom je skrytý zabiják, jehož nebezpečný vliv podceňuje většina lidí

Fotografie: Freepik

Metabolický syndrom je skupina rizikových faktorů, které se projevují různými příznaky v závislosti na tom, jakými z nich trpíte.

Metabolický syndrom označuje skupinu 5 rizikových faktorů, které bez léčby zvyšují pravděpodobnost rozvoje srdečních onemocnění, cukrovky a mrtvice. Znát jej můžete také pod názvem syndrom X nebo syndrom inzulínové rezistence. Pokud u vás bude diagnostikováno 3 nebo více faktorů, lékař může určit, že trpíte metabolickým syndromem.

Rizikové faktory metabolického syndromu

Aby u vás byl diagnostikován metabolický syndrom, musí se u vás podle serveru Healthline projevit 3 nebo více z následujících rizikových faktorů:

  • vysoký krevní tlak,
  • vysoká hladina cukru v krvi (inzulinová rezistence),
  • přebytečný tuk kolem pasu,
  • vysoké hladiny triglyceridů,
  • nízké hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL).

Většina lidí s metabolickým syndromem trpí inzulínovou rezistencí. Tělo vyrábí inzulín, aby přesunul glukózu (cukr) z krve do buněk, kde je využit jako energie. Obezita, která se běžně vyskytuje u lidí s metabolickým syndromem, však ztěžuje buňkám na inzulín reagovat. Pokud tělo nedokáže vyrobit dostatek inzulínu, aby překonalo rezistenci, hladina cukru v krvi se zvýší, což způsobí cukrovku 2. typu, jak informuje Kelly Wood.

Evropu sužuje obávaný syndrom, na který léky prakticky nepůsobí. Na tyto příznaky si dejte velký pozor

žíznivá žena
Fotografie: Pexels

Jaké jsou příznaky metabolického syndromu

U každého se mohou projevit odlišné příznaky na základě toho, kterými z 5 rizikových faktorů trpíte. Například vysoký krevní tlak, vysoká hladina triglyceridů a nízký HDL cholesterol obvykle nezpůsobují žádné symptomy, jak uvádí Cleveland Clinic. Ovšem vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) může u některých lidí způsobit následující:

  • tmavou kůži v podpaží nebo na zádech a po stranách krku,
  • rozmazané vidění,
  • zvýšenou žízeň (polydipsie),
  • časté močení, zejména v noci,
  • únavu.

Kromě rizikových faktorů, které můžete změnit, existují i takové, jež bohužel neovlivníte, a těmi jsou genetika a věk. Přesto ale některé změny životního stylu mohou pomoci metabolický syndrom léčit. Udržujte si optimální váhu, zapojte fyzickou aktivitu, zdravě se stravujte, nekuřte ani nadměrně nekonzumujte alkohol, dostatečně spěte a vyhýbejte se stresu. Zkrátka a dobře se snažte žít zdravě a podle pravidla „všeho s mírou“. Jak by takový zdravý životní styl měl vypadat, o tom jsme již na ZdravémStravování psali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]