Bylinné čaje jsou skvělou přírodní alternativou, kterou si můžete připravit doma, aby vám pomohly eliminovat střevní plyny, zmírnily otoky a bolest. Čaje lze užít, jakmile se objeví příznaky nebo i jako prevenci. Kromě čaje je také důležité cvičit, pít hodně vody a dodržovat dietu s lehkými jídly na bázi polévek, zeleniny, ovoce a vyhýbat se potravinám, které mohou způsobit plynost, jako jsou fazole, zelí, květák apod.
Mátový čaj
Máta peprná je jednou z rostlin, která jak se ukázalo, má největší vliv na přebytečný plyn kvůli svému karminativnímu účinku (zamezuje vzniku plynatosti), a několik studií prokázalo svou účinnost při snižování střevních příznaků u lidí se syndromem dráždivého tračníku. Kromě toho má tato rostlina také relaxační účinek, který může pomoci snížit napětí ve svalech zažívacího systému a usnadnit uvolňování plynů. Čaj můžete pít 3x až 4x za den. Použít lze čerstvou nebo sušenou mátu.
Fenyklový čaj
Toto je další rostlina, která je velmi dobře známá pro množství střevních plynů a která se pro tento účel používá v různých kulturách. Mimo snižování množství plynu brání fenykl také křečím v břiše a zmírňuje bolesti žaludku. Na jeden litr vroucí vody použijte jednu polévkovou lžíci fenyklu. Fenykl je bezpečný a lze použít i u malých dětí. Pije se 2x až 3x denně po jídle.
Meduňkový čaj
Meduňka je také široce používána v přírodní medicíně k odstranění přebytečné plynatosti a jiných poruch trávení. Tato bylinka obsahuje éterické oleje, jako je Eugenol, které mohou pomoci zmírnit bolest a snížit nástup svalových křečí, což přispívá k menší tvorbě plynu. Je důležité nepřidávat do těchto čajů cukr ani med, protože také podporují produkci plynů. Meduňkový čaj můžete pít 2x až 3x za den.
Obrázky: geturbanleaf.com, medicalnewstoday.com