Pohanka nabízí zajímavé zdravotní benefity pro lidské zdraví a každý by měl zvážit, zda ji nezařadit do jídelníčku. Ne vždy je to však vhodná volba.
Lahodná pohanka si získala oblibu především díky vysokému obsahu minerálů a antioxidantů, které podporují krevní oběh a chrání ho před poškozením. Navíc obsahuje také velmi slušné množství vlákniny a dalších rostlinných sloučenin, přičemž je bezlepková. I přesto by však měli být podle lékaře Atliho Arnarsona někteří lidé ohledně její konzumace velmi opatrní. V některých případech totiž může vést k alergickým reakcím.
Zdravotní přínosy pohanky
Asi tím nejzajímavějším přínosem pohanky je její účinek na hladinu krevního cukru. Právě tu pomáhá zlepšovat a kontrolovat, díky čemuž snižuje riziko různých chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Vědci předpokládají, že za tímto účinkem stojí sloučenina D-chiro-inositol, tedy rozpustný sacharid, který činí buňky citlivějšími vůči inzulinu. Dále pak tato potravina podporuje trávení.
To především díky obsahu vlákniny, která zlepšuje funkci střev a chrání celý trakt před nemocemi. Pravidelná konzumace pohanky dle studií také obecně podporuje zdraví srdečního svalu. Obsahuje totiž velmi užitečné sloučeniny, jako je rutin, hořčík a měď, které ho vyživují a chrání před poškozením. Některé studie také již potvrdily, že pohanka dokáže snižovat krevní tlak a cholesterol, což jsou další důležité zdravotní faktory.
Nejzdravější druhy mouky nabízí lidskému tělu řadu benefitů. Patří mezi ně i mandlová a kokosová
Na druhou stranu je nicméně nutno zmínit, že pohanka nemusí být vhodná pro každého. Hrozí totiž riziko alergie, a to zejména u těch, kteří ji konzumují v nadměrném množství, zmiňují odborníci. Mezi příznaky tohoto problému patří zejména kožní vyrážky, otoky, zažívací potíže a v nejhorším případě až anafylaktický šok. V ohrožení mohou být také lidí trpící alergií na latex a rýži. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jaké jsou přínosy konzumace lněného semínka.