
Zdravé tlusté střevo hraje klíčovou roli v našem trávení a celkovém zdravotním stavu. Jeho stav lze snadno ovlivnit stravou.
Zdravé tlusté střevo hraje klíčovou roli v našem trávení a celkovém zdravotním stavu. Jeho stav lze snadno ovlivnit stravou.
Pití dostatečného množství vody je základním krokem k podpoře zdraví střev. Voda napomáhá regulovat trávení a usnadňuje vylučování odpadních látek. Vhodné je pít teplou nebo vlažnou vodu, která může mít pozitivní vliv na trávení, jak uvádí studie z roku 2016. Jídla s vysokým obsahem vody, jako jsou melouny, rajčata, okurky a řapíkatý celer, rovněž přispívají k hydrataci a podpoře trávení.
Solný proplach je metoda, která může pomoci při zácpě a nepravidelné stolici. Smíchejte 2 lžičky mořské nebo himalájské soli s vlažnou vodou a vypijte ji ráno na lačný žaludek. Tato metoda může vyvolat rychlé nutkání na toaletu, proto si ji naplánujte na chvíli, kdy budete doma, radí Debra Sullivan.
Vláknina hraje klíčovou roli při regulaci trávení. Najdete ji v celozrnných potravinách, ovoci, zelenině, semenech a luštěninách. Vláknina pomáhá zvětšit objem stolice a usnadňuje její průchod střevy. Zařazení potravin bohatých na vlákninu do jídelníčku také podporuje růst zdravých bakterií ve střevech, což je důležité pro celkové zdraví trávicího traktu, uvedla doktorka Katherine Marengo.
Šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny nebo smoothie mohou podpořit trávení a hydrataci. Obsahují vlákninu a živiny, které prospívají střevům. Při přípravě smoothie zůstává vláknina obsažená v ovoci a zelenině zachována, což je výhodné oproti čistým šťávám. Například jablečný nebo citronový džus je oblíbený při očistných kúrách, ale i jejich střídmá konzumace jako součást pestré stravy může být prospěšná, uvádí odborná studie.
Rezistentní škroby jsou dle webu Healthline podobné vláknině a podporují zdraví střev tím, že zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Nacházejí se například v bramborách, rýži, luštěninách, zelených banánech nebo celozrnných obilovinách. Tyto potraviny mohou být vhodnou součástí jídelníčku, zejména pokud dbáte na zdravé trávení.
Probiotika podporují růst zdravých bakterií ve střevech, což má pozitivní vliv na trávení i imunitní systém. Lze je získat konzumací fermentovaných potravin, jako je jogurt, kefír, kimchi, kysané zelí nebo nakládaná zelenina. Probiotika lze také doplnit ve formě kvalitních doplňků stravy. Tyto látky napomáhají regulovat trávení, snižují záněty a podporují zdraví střev. Na ZdravémStravování jsme již popisovali příznivé účinky kefíru.
Některé bylinky mohou pomoci při očistě tlustého střeva. Čaj z heřmánku, máty či fenyklu jsou dle Amy Richter velmi přínosné, upravují trávení a pomáhají při nadýmání. Psyllium, aloe vera, kořen proskurníku nebo kůra olše mohou pomoci při zácpě. Jiná bylinná podpora, jako je zázvor, česnek nebo kajenský pepř, má antimikrobiální účinky a může pomoci potlačit škodlivé bakterie. Před použitím bylinných čajů nebo doplňků se však vždy poraďte s lékařem.
Pálení žáhy nám dokáže život opravdu znepříjemnit, a přitom si s ním můžeme poradit jednoduchým způsobem, říká lékař Atli Arnarson. […]
Špatné trávení známe jako bolest, která se neustále vrací. Pociťujeme ji především v horní oblasti břicha. Může ho způsobovat několik faktorů, například špatné stravovací návyky jako je přejídání či častá konzumace mastných a kalorických potravin. Problémy způsobuje také přejídání a příliš rychlé jezení jídla. Nevhodné jsou rovněž příliš pálivé pokrmy, kofein, alkohol, čokoláda a slazené nápoje. Jak vám v tomto případě může pomoci citron? […]
Trápí vás nadýmání a chcete odhalit, z jakých příčin? Na vině mnohdy bývají konkrétní potraviny. Zároveň však každý člověk reaguje trochu jinak, takže pokud se nadýmáte po jedné potravině, rozhodně to nemusí platit pro všechny okolo. […]
Kmín asi všichni dobře známe jako chutné koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Ve starověku se ale kmín využíval i jako lék a jeho zázračné účinky můžeme využívat i dnes, pokud víme, jak na to. Kromě zdravotních přínosů, byl kmín pro starověké národy také prostředkem ochrany před zlými duchy. […]
Strava ovlivňuje celé tělo a jeho správné či nesprávné fungování. Zejména kardiovaskulární systém je na složení stravy citlivý, nicméně nevhodná strava zatěžuje celé tělo. Jedná se zejména o zprocesované potraviny pocházející z továren potravinářského průmyslu, cukr a některé druhy tuků. […]
Vnitřní orgány lidského těla mohou podléhat různým infekčním onemocněním, jejichž symptomy se často vzájemně zaměňují, nicméně lokalizace bolestivých projevů je obvykle indikátorem alespoň přibližné lokality, která je nemocí napadena. Co se týče onemocnění střev, mezi která patří také divertikulitida, doprovodnými projevy jsou obvykle také potíže se stolicí různého charakteru. […]
Copyright © 2012 - 2024 | JJV Group s.r.o.