S léčbou kašle a nemocí dýchacích cest pomohou bylinky. Patří mezi ně i tymián a jitrocel

Fotografie: Washing Machine / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Ať už vás trápí kašel, nachlazení, nebo jen chcete podpořit svůj organismus, bylinky jsou vždycky skvělým pomocníkem. 

Jakmile venku klesnou teploty, snad každé druhé setkání začíná stejnou větou: „U nás doma teď všichni kašlou.“ A pokud to není kašel, tak je to ucpaný nos, škrábání v krku nebo nekonečná únava. Spousta lidí se snaží sáhnout po přírodních pomocnících ještě dřív, než to dojde do bodu, kdy už musí nastoupit léky. Bylinky mají neuvěřitelnou sílu – jen je potřeba vědět, které z nich a jakým způsobem správně používat, říká doktorka Mia Armstrong.

Tymián: Mocný bojovník proti kašli

Tymián by u vás doma neměl chybět. Je to přírodní antiseptikum a pomáhá hlavně při dráždivém kašli a zahlenění. Jeho éterické oleje pomáhají uvolnit hleny a usnadňují odkašlávání, uvedla Debra Rose Wilson. Udělejte si tymiánový čaj – stačí jedna lžička sušeného tymiánu na hrnek horké vody, nechte 10 minut louhovat a pijte 2x denně. Přidejte pár kapek tymiánového esenciálního oleje do hrnce s horkou vodou a inhalujte. Pokud máte doma domácí sirup na kašel, často v něm najdete právě tymián jako klíčovou složku.

Jitrocel: Nejlepší kamarád našich průdušek

Jitrocel je skvělý hlavně tehdy, když vás trápí suchý, dráždivý kašel. Pomáhá hojit podrážděné sliznice a zároveň působí protizánětlivě, zmiňuje Miho Hatanaka. Nejjednodušší je jitrocelový sirup – můžete si ho koupit nebo vyrobit doma. Stačí vrstvit čerstvé jitrocelové listy s medem a nechat několik dní odstát. Pokud nemáte sirup, můžete si udělat i čaj. Ten je ale trochu nahořklý, takže si ho raději oslaďte medem.

Kdo konzumuje tyto bylinky, ten má podle lékařů vyhráno. O jejich účincích věděly i naše babičky

teplý čaj
Fotografie: Freepik

Lípa: Když cítíte, že na vás něco leze

Lípa není jen krásný strom, ale také zázrak na nachlazení. Podporuje pocení, což je super při horečkách, a zároveň uklidňuje podrážděný krk. Lípu si dejte ve formě čaje – voní nádherně a chutná jemně medově, radí Lisa Wartenberg. Pokud vás trápí chrapot, zkuste si lípovým čajem kloktat. Lípa se často kombinuje s bezem nebo meduňkou, což ještě posílí její účinky.

Mateřídouška: Voňavý pomocník na zahlenění

Mateřídouška je trochu podobná tymiánu, ale má jemnější chuť a vůni. Skvěle pomáhá uvolnit hleny, takže je ideální při vlhkém kašli a zahlenění. Udělejte si čaj – chutná skvěle a krásně provoní celý byt. Obecně totiž teplé tekutiny zmírňují kašel a uklidňují podrážděné dýchací cesty, uvádí Mia Armstrong. Přidejte mateřídoušku do koupele, pokud vás bolí svaly a cítíte se unavení.

Šalvěj: Když vás bolí v krku

Šalvěj je úžasná hlavně na bolesti v krku a záněty mandlí. Má dle Healthline silné protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhá hojit podrážděné sliznice. Udělejte si silný šalvějový odvar a kloktejte ho několikrát denně. Pokud vám nevadí její hořká chuť, můžete ji pít jako čaj – ale doporučuje se ji smíchat s medem nebo citronem. Na ZdravémStravování jsme již zmiňovali i další benefity šalvějového čaje.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]