Pravidelně své tělo kontrolujte, jelikož ne každý pupínek je pouze pihou nebo mateřským znaménkem. Může se jednat o projev nemoci. Často podobným pupínkům a skvrnám nepřikládáme zvlášť velkou váhu a domníváme se, že se jedná o neškodnou pihu či znaménko. Realita ale může být jiná. Pokud na své kůži v oblasti hrudníku objevíte právě tyto tečky, je na místě být na pozoru!
Kdy, kde a komu se mohou na kůži objevit?
Nejprve začněme stručnou charakteristikou daných teček. Velmi často se objevují hlavně v oblasti hrudníku. Mohou se sice čas od času objevit i na jiných místech, ale pokud jde právě o výskyt na hrudi, tak je to nejčastější místo. Také je třeba říci, že se mohou objevit jak u mužů, tak i u žen. Na pozoru by měli být především lidé po čtyřicítce, kde je výskyt určitě častější. Tohle ale neznamená, že by se problém nemohl objevit ani u lidí v nižším věku. Tudíž i mladší generace by měla být na pozoru.
Mohou být nebezpečné?
Nyní k tomu, co mohou tyto pupínky znamenat. Pokud je na svém těle najdete, mohou nastat tyto dvě situace. Buď se může jednat jenom o zcela neškodné útvary vzniklé defektem v kapilárním systému. Toto bývá hlavní důvod u většiny lidí, kteří tyto červené tečky na těle najdou. Jsou ale i případy, kdy tyto červené pupínky ukazovaly na závažnější zdravotní komplikace. A teď na jaké konkrétně…
Vyskytují se u hodně lidí
Pokud se vám na kůži tyto červené tečky objeví, buďte si jisti, že nejste jediní. Objevují se stále u většího procenta populace. A to z několika důvody, které vysvětluje Ramón Grimalt z univerzity v Barceloně. První důvod je ten, že se s věkem mění kvalita kůže a vlivem toho, že na ni působí slunce a další vlivy může docházet k různým defektům, které způsobí právě vznik těchto teček. Dále uvádí i to, že v některých případech může hrát roli i dědičnost. Pokud mají tato znaménka vaši rodiče, je větší pravděpodobnost toho, že se dříve nebo později objeví i u vás.
Doporučujeme navštívit lékaře
Dejte v tomto případě na obecné rady odborníků. Pokud se vám na kůži vytvoří něco, co zde nebylo a co zde logicky nemá být, je na místě navštívit lékaře. Plně stačí zamířit obvodnímu lékaři, který provede prvotní kontrolu a poté vás pošle ke specialistovi. Ten následně provede vyšetření a zjistí, co jsou červené tečky zač. Může se jednat jak o důsledky různých defektů a změn stavu kůže, tak se může jednat třeba i o drobné nádory. Ty ve většině případů nemusí být karcinogenní, ale přesto je na místě obezřetnost a také prevence.
I proto většina specialistů doporučí jejich odstranění. Zde hraje vliv to, jak brzy k lékaři přijdete. Vše se dá léčit léky na bázi různých krémů a mastí. V pokročilejším stádiu už není jiná možnost, než chirurgický zákrok. Ten je podobný tomu, když si necháváte odstranit klasická mateřská znaménka. Jde tedy o zákrok celkem rychlý a hlavně ambulantní.
zdroj: thehealthsciencejournal.com