Fakta a mýty o smrti, o nichž je dobré vědět: Přichází pomaleji, než si mnozí myslí

pacient
Fotografie: Freepik

Smrt je pro většinu lidí velmi pochmurné téma, o kterém mluvit spíše nechtějí. Jedná se však o zcela přirozenou část života každého člověka.

Ačkoli může být pro většinu lidí smrt nepříjemným tématem, je dobré brát na vědomí, co ve skutečnosti odchod na onen svět obnáší, říká doktorka Akilah Reynolds. Navíc ani lékaři, přestože jsou odborníky na zdraví, často nechtějí nebo nemohou otevřeně mluvit o tom, co umírání vlastně obnáší. Níže se proto můžete podívat na 8 věcí, které vám o smrti nejspíše nikdo neřekne.

Smrt přichází pomaleji, než si lidé myslí

Ve většině případů slýcháme, že smrt přichází náhle a velmi rychle. Jak nicméně uvádí server Healthline, jde spíše o postupný proces, který může trvat hodiny, dny, nebo dokonce týdny. Umírající lidé přestávají mít potřebu jíst potravu a pít vodu, přičemž umělá výživa jim v tomto případě spíše škodí.

Halucinace

Někteří pacienti také mohou krátce před smrtí zažívat halucinace, ať už příjemné, tak i děsivé. Nikdo přitom neví, kdy k samotné smrti dojde.

Nejčastější parazitární onemocnění a jejich příznaky: Projevují se i pálením a svěděním

Tělesné změny před smrtí

Samotné tělo se také začíná měnit ještě před smrtí, a to například blednutím kůže, chladnutím končetin a zpomaleným pulzem.

Předsmrtný chrapot

Mnoho pacientů při umírání také vydává zvláštní zvuky, ovšem ty nebývají spojeny s utrpením. Jde pouze o důsledek ochabování svalů.

Lidé vnímají, i když už to tak nevypadá

Největší význam pro umírající jedince má poté přítomnost blízkých, přestože se může zdát, že je dotyčný již v bezvědomí. I v tomto momentě je často schopen slyšet a vnímat doteky.

Fotografie: Depositphotos

Děti vnímají smrt jinak

Strach ze smrti mají nejčastěji děti, přičemž starší lidé ji přijímají s klidem. Děti mají dle lékařky Akilah Reynolds často problém pochopit či přijmout, že smrt je trvalý stav. Důležité je odpovídat na jejich otázky věcně a pomoci jim vyznat se v jejich emocích.

Smrt nemusí být děsivá

Mnoho lidí umírá pokojně, v klidu a bez bolesti, zejména pokud dlouho trpěli. Své také dokáže udělat správná paliativní péče, která pacientům dokáže zmírnit bolesti a nepohodlí. Umírání tedy není tak děsivé, jak si mnozí myslí, a rozhodně je dobré o něm vést otevřené diskuse.

Jak se vypořádat se smrtí

Každý člověk zpracovává své emoce jinak, v každém případě ale pomůže sdílet je se svými blízkými a nebýt na všechen smutek sám. Zejména dětem může prospět, pokud se i v turbulentnějším období dodržuje denní režim a rituály jako dřív. Smrt patří k životu a ten jde jednoduše dál. Na ZdravémStravování jsme také psali, čeho lidé litují před smrtí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]