
Vývar patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejzdravější druhy polévek vůbec. Při jeho vaření se však musíte vyvarovat určitých věcí.
Aromatický vývar si získal v Čechách obrovskou oblibu, a to nejen díky skvělé chuti, ale také schopnosti zmírňovat příznaky chřipky a podporovat regeneraci těla po dalších různých onemocnění, jak uvádí lékařka Amy Richter. Důvodem jeho kouzelné síly je především obsah užitečných látek, které si získává během přípravy. Právě proto je nezbytné vyvarovat se při postupu určitých chyb, které mohou ovlivnit nejen jeho kvalitu, ale i vaše zdraví.
Zásady při vaření vývaru
Ačkoli se může zdát příprava vývaru velmi snadná, je dobré mít se na pozoru před typickými chybami, kterých se většina lidí dopouští, aniž by to sama věděla. Zásadní je zaměřit se na použité maso – to můžete kombinovat z různých zvířat, takže polévka může obsahovat zároveň hovězí, slepičí a třeba kachní maso. V zásadě byste však do něj za žádných okolností neměli přidávat plíce ani slepičí hlavy nebo ocasní část.
Důvodem je skutečnost, že tyto části zvířat mohou obsahovat velké množství parazitů, vysvětluje web Goniec. Pokud byste je tedy použili, mohli byste jimi vařený vývar kontaminovat a ohrozit tím tak své zdraví. Naproti tomu krk, stehna a křídla ani zbytek skeletu vám nijak neublíží. Zapomínat byste pak rozhodně neměli na zeleninu. Nejvíce se do této lahodné polévky hodí mrkev, petržel a celer, které mu mimo jiné dodají skvělé aroma.
Při rozmrazování potravin se za každou cenu vyhněte těmto kritickým chybám
S kořením poté již záleží pouze na vás. Někdo dochucuje vývar pouze solí a pepřem, zatímco jiní přidávají také nové koření a bobkový list. Během příprav se zaměřte zejména na to, jaké chutě jsou pro vás ty nejpříjemnější, a podle toho se řiďte. Pamatujte také, že různá koření nabízí různé zdravotní benefity, a proto se je mnohdy vyplatí použít. Na Zdravém Stravování jsme také psali o zdravotních benefitech bobkového listu.