Hlubokou žilní trombózu prozradí typické příznaky. Patří mezi ně i otoky a změny barvy kůže

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Se vší pravděpodobností se totiž jedná o hlubokou žilní trombózu.

Hluboká žilní trombóza představuje velmi nebezpečný problém, který je potřeba zachytit včas, abyste dokázali předejít možným komplikacím. Pokud by se totiž sraženina v cévě utrhla a dostala by se do plic, mohlo by to vést k embolii, která je považována za život ohrožující stav. Stejně tak podle lékaře Darragha O’Carrolla hrozí v tomto případě další komplikace, jako riziko rozvoje srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Příznaky hluboké žilní trombózy

Příznaky trombózy závisí zpravidla na místě, kde se krevní sraženina vytvořila. Nejčastěji tento problém postihuje jednu z dolních končetin, na které se posléze začnou projevovat typické příznaky (nemusí to být však ihned). Jedná se především o následující:

  • Otok končetiny.
  • Bolest nebo tlak v noze nebo také lýtku, které se zhoršují při chůzi a stání.
  • Zarudnutí nebo změna barvy kůže (ve většině případů modravá nebo fialová).
  • Pocit tepla v postižené oblasti.
  • Napjatá a lesklá kůže.

Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem, aby vám zajistil diagnostiku. Pokud zjistí přítomnost krevní sraženiny, bude ji potřeba vyléčit prostřednictvím vhodných léků či případné operace. V případě, že byste však skutečnost ignorovali, může dojít k jejímu odtržení, kdy by se mohla dostat až do vašich plic. V takovém případě může dojít dle webu Healthline ke stavu zvanému plicní embolie.

Domácí boj proti hemoroidům šetrnou cestou: Poslouží i epsomská sůl a studené hadříky

Fotografie: Depositphotos

Ta se projevuje náhlou dušností, bolestí na hrudi, která se zhoršuje při dýchání, zrychleným tepem, kašlem (někdy se stopami krve), pocity úzkosti, neklidem a mdlobami, přičemž pokud se neléčí ihned, může mít život ohrožující následky. Spousta lidí také zjistí, že trpí hlubokou žilní trombózou, až ve chvíli, kdy se u nich objeví právě plicní embolie.

Hluboká  žilní trombóza se dle doktora O’Carrolla může objevit například následkem zranění nebo operace, ale často se vyskytují iu lidí se sníženou pohyblivostí nebo obézních osob. Také některé léky zvyšují riziko rozvoje sraženin, stejně jako vyšší věk. Na Zdravém Stravování jsme také psali jak se podomácku zbavit nevzhledné dvojité brady.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]