Hormonální nerovnováhu je třeba odhalit včas. Upozorní na ni i vypadávání vlasů a akné

Fotografie: Freepik

Léčba hormonální nerovnováhy závisí především na příčině samotného problému. Pomoci nicméně dokáže příroda a změny životního stylu.

Hormonální nerovnováha je nebezpečný problém, který může výrazně ovlivnit život jedince a vést k řadě obtěžujících příznaků. Více náchylné jsou k ní především ženy, u kterých hormony ovlivňuje menopauza a užívání antikoncepce. Ovlivnit jejich hladiny mohou také potíže se štítnou žlázou, jako je její nadměrná či nedostačující funkce. Co se týká léčby, ta se podle lékařky Marina Basina odvíjí především od příčiny nerovnováhy.

Příznaky a léčba hormonální nerovnováhy

Příznaky problémů se mohou u mužů a žen lišit. V případě něžného pohlaví podle doktorky Valindy Riggins Nwadike často dochází k nepravidelnému menstruačnímu cyklu, návalům horka, PMS, časté únavě a výkyvům nálad, přibývání na váze, vypadávání vlasů, tvorbě akné, sníženému libidu a problémům s plodností. U mužů se poté rovněž objevuje nižší chuť na pohlavní styk, ale i ztráta energie, pokles svalové hmoty, deprese a podrážděnost, problémy s erekcí, nespavost a potíže s pamětí.

Co se týká samotné léčby hormonální nerovnováhy, záleží především na její příčině, a to u obou pohlaví. Pomoci však mohou odborné terapie, včetně užívání léků na štítnou žlázu či pravidelné rehabilitace s odborníkem. Další možností je užívání osvědčených bylinek, jako je podle webu Healthline maca, kontryhel, drmek, lékořice a ashwagandha, nebo doplňků stravy s obsahem hořčíku, zinku, vitamínu D a omega-3 mastných kyselin.

Onemocnění slinivky břišní je třeba odhalit včas. Mezi časté příznaky patří i nadýmání a slabost

pilulky, vitamíny
Fotografie: Pixabay

Skvělou pomocí mohou být také adaptogeny, které pomáhají zvládat stres. Zásadní jsou však podle Alany Biggers v případě hormonální nerovnováhy také změny životního stylu, a to zejména co se týká konzumace zdravé stravy, pravidelného pohybu, kvalitního spánku a schopnosti naučit se snadněji zvládat stres (například pomocí meditace nebo dechových cvičení). Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak na očistu tlustého střeva hezky podomácku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]