Toxickou rostlinu je snadné splést si s petrželí. Na tetluchu kozí pysk je třeba dát si pozor

Fotografie: H. Zell / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V naší přírodě se vyskytuje rostlina známá i jako falešná petržel, která může v krajních případech způsobit smrt. Její konzumaci se vyhněte.

Také v Česku se vyskytuje poměrně nebezpečná bylina zvaná tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium), známá jako „falešná petržel“. Prakticky všechny její části obsahují toxický alkaloid. Původní je tetlucha v Evropě, západní Asii a Kavkazu, ale poměrně snadno se šíří, což je nejspíše také důvodem, že před jejím výskytem nedávno vydaly varování i korejské úřady. Nebezpečná rostlina se podle vědců totiž objevila v hlavním městě země Soulu, a to konkrétně v oblasti potoka Yangjaecheon.

Toxická rostlina podobající se petrželi

Tetlucha kozí pysk je vysoce toxická rostlina, která obsahuje alkaloid cynopin. Právě kvůli této složce představuje vážné zdravotní riziko pro lidské tělo – pokud byste ji byť nechtěně konzumovali, mohou se objevit vážné komplikace, jako například nevolnost, zvracení, křeče a v extrémních případech dokonce také smrt. Situaci nepřispívá ani fakt, že ji lze snadno splést s petrželí nebo případně kerblíkem.

Rostlinu však můžete rozpoznat podle typických znaků. Jak uvádí Wikipedie, dorůstá nejčastěji výšky 5–70 cm a má hladký, dutý a větvený stonek. Její listy jsou dvakrát až třikrát zpeřené, lysé a má bílé květy uspořádané v okolících. Poznat ji můžete také podle tří dolů skloněných, čárkovitých listenů, které se nachází na jedné straně okolíku a často přesahují květenství. Nebezpečná bylinka je přitom podle studie schopna rychle se šířit a vytlačovat původní druhy rostlin.

Tuto rostlinu si 95 % Čechů plete s jejím neškodným dvojníkem. I pouhý dotyk může mít za následek smrt

Právě kvůli tomu narušuje jiné ekosystémy, přičemž její semena mohou v půdě přežívat 10 až 20 let. To výrazně stěžuje úsilí dostat ji pod kontrolu a zastavit možné šíření. Dobrou zprávou však je, že zelené části rostliny vydávají po rozemnutí nepříjemný zápach, takže k jídlu příliš nelákají, záměna tak prakticky hrozí jen v případě kořene. Na Zdravém Stravování jsme také psali o nejzajímavějších využití pampelišky a zdravotních benefitech, které nabízí pro lidské tělo.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]