
Většina lidí používá slunečnicový olej na denní bázi, což bohužel není pro jejich zdraví zrovna nejlepší. Jde totiž o produkt s řadou zdravotních rizik.
Slunečnicový olej je dnes považován za běžný produkt, ovšem mnoho lidí zapomíná na rizika, která jsou spojená s jeho konzumací. Nebezpečný může být podle lékařky Kathy W. Warwick zejména ve velkém množství nebo pokud se používá špatným způsobem – tehdy v něm totiž mohou vznikat škodlivé volné radikály a toxické sloučeniny ovlivňující lidské zdraví. Navíc je velmi kalorický a obsahuje vysoký podíl omega-6 mastných kyselin.
Zdravotní rizika slunečnicového oleje
Slunečnicový olej je bohatý na omega-6 mastné kyseliny, které v malém množství sice riziko nepředstavují, ale pokud jich je příliš, mohou podporovat rozvoj zánětů v těle a narušovat rovnováhu vůči omega-3 mastným kyselinám. Dále v něm při intenzivním smažení často dochází k oxidaci látek, zejména co se týká polynenasycených tuků. Ty se poté mění na škodlivé volné radikály a toxické látky, které mimo jiné přisívají k rozvoji rakoviny.
Některé studie také ukazují, že nadměrná konzumace polynenasycených tuků (hlavně v rafinované podobě) může výrazně zatěžovat funkci jater a ovlivňovat činnost žlučníku a trávení tuků. Nebezpečný vliv poté může mít slunečnicový olej také na hormonální rovnováhu, zejména co se týká produkce prostaglandinů. To posléze zase vede k potížím s menstruačním cyklem, plodností a častými změnami nálad. Na Zdravém Stravování jsme také psali o příznacích hormonální nerovnováhy.
Zdravotní benefity šťávy z kysaného zelí, které vás jistě překvapí. Nikdy ji nevylévejte
Ideálním řešením je tedy podle webu Healthline při vaření slunečnicový olej nahradit některými alternativami. Skvělou alternativou může být olivový olej, ovšem ten je lepší používat za studena. Naproti tomu avokádový olej se skvěle osvědčil jak při smažení, tak i pečení, a to samé platí pro kokosový olej. Další možností může být přepuštěné máslo.