Otoky nohou a kotníků budou minulostí. S léčbou pomohou i kompresní punčochy a epsomská sůl

Fotografie: Freepik

Pokud vám otekly kotníky či celá chodidla, vyzkoušejte tyto domácí způsoby léčby. Ulevíte si díky nim během velmi krátké doby.

Otoky kotníků nebo celých chodidel mohou mít řadu příčin, a proto je nikdy nenechávejte bez povšimnutí. To podle lékařky Angely M. Bell platí obzvláště tehdy, pokud dlouhou dobu nemizí nebo se navíc zvětšují – v takovém případě byste měli co nejrychleji navštívit odborníka, aby vás vyšetřil a potvrdil, že nejde například o důsledek trombózy. Jinak se jich můžete zbavit poměrně snadno, a to díky těmto jednoduchým domácím metodám.

Domácí léčba otoků nohou a kotníků

Pokud vám natekly kotníky či celá chodidla, zkuste si nejprve lehnout a položit nohy tak, aby byly nad úrovní vašeho srdce. Díky tomu usnadníte tělu odvádění nahromaděné tekutiny v této části těla zpět do oběhu. Zásadní je podle Danielle Hildreth také pít dostatečné množství vody. Pokud totiž organismus postrádá tekutiny, paradoxně začíná vodu zadržovat, což otoky zhoršuje. Přispívat k jejich rozvoji poté může rovněž nadbytek soli v těle.

Sůl rovněž zadržuje vodu, takže pokud vás otoky trápí častěji, zkuste ji ve svém jídelníčku co nejvíce zredukovat. Velkou pomocí v případě těchto problémů může být také lehká chůze, otáčení kotníků nebo zvedání se na špičky. Tím totiž zlepšíte svůj oběh a spolu s ním také lymfatický tok. Vyzkoušet můžete podle Healthline také studené obklady nebo koupele v chladnější vodě a ještě lépe s trochou epsomské soli, která navíc zmírňuje bolest a zánět.

Hlubokou žilní trombózu prozradí typické příznaky. Patří mezi ně i otoky a změny barvy kůže

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lékařů doporučuje lidem, kteří trpí otoky, nosit kompresní punčochy, které dle Gregoryho Minnise podporují krevní a lymfatický oběh, snižují zadržování tekutin. Ty můžete zakoupit v lékárně nebo obchodech se sportovními potřebami. Účinnou prevencí poté mohou být bylinné, močopudné čaje, například pampeliškové, kopřivové nebo břízové druhy. Na Zdravém Stravování jsme také psali o zajímavých zdravotních benefitech citronové šťávy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]