26. září je den, který je vyhrazen antikoncepci. Je to tedy – Světový den antikoncepce. Zasvěcen je zvyšování povědomí o sexuálním a reproduktivním zdraví a zkvalitňování vzdělání v této oblasti. Antikoncepce představuje nejen ochranu před nežádoucím otěhotněním, ale nezřídka i prevenci přenosu pohlavních chorob, které jsou velkým strašákem.
Co se antikoncepce týče, dělí se skupiny na dva tábory. Jedni, co si život bez ní nedokáží představit, protože mají klidnější spánek a jakousi jistotu, před nechtěným otěhotněním a druzí ji zase striktně odmítají.
Patrně nejpřirozenějším, ale rovněž nejméně spolehlivým způsobem, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, je možnost vypočítat si plodné a neplodné dny a doplnit o tzv. přerušovanou soulož. Ovšem jak jsme již uvedli, jde o nejméně spolehlivý způsob.
Dnes už máme možnost zakoupit si nespočet antikoncepčních metod, jejíchž účinnost je různá, netroufáme si říci, že zrovna 100%, ale rozhodně stále větší, než uvedená přerušovaná soulož a počítání plodných a neplodných dní. Na výběr je dnes
-
Perorální antikoncepce (pilulky)
-
Vaginální kroužky
-
Hormonální nitroděložní tělíska
-
Injekce
-
Kondomy
-
Náplasti
-
Spermicidní pěny
-
Podkožní implantáty
Vratná vs. nevratná plodnost
Metod existuje tedy spousta a každému může vyhovovat něco zcela odlišného. Vybírat lze nejen podle věku, momentálního zdraví, ale také podle toho, jak často je nutné myslet na aplikaci antikoncepce. Dále můžeme ještě metody rozdělit také na krátkodobé a dlouhodobé. Pak je tady i možnost trvalé neplodnosti. Metody dlouhodobé antikoncepce dělíme tedy na:
-
reversibilní – po ukončení pilulek užívání nebo jiného typu antikoncepce se plodnost obnoví
-
nereversibilní – plodnost se již neobnoví. Patří zde sterilizace která vede ke ztrátě plodnosti, ale zachovává se normální funkce pohlavních žláz
Dlouhodobá vs. krátkodobá antikoncepce
-
Dlouhodobá antikoncepce – hormonální nitroděložní tělísko, nitroděložní tělíska bez hormonu, podkožní implantáty
-
Krátkodobá antikoncepce – pilulky, náplasti, injekce, vaginální kroužek
Podle obsahu hormonů dělíme antikoncepci dále na hormonální a nehormonální.
-
Hormonální – perorální pilulky, náplasti, vaginální kroužky, injekce, podkožní implantáty, hormonální nitroděložní tělísko
-
Nehormonální – nehormonální nitroděložní tělísko, pesary, kondomy
Chemická metoda
Další možností, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím je chemická metoda. Založená je na používání látek, které omezují nebo zcela ničí pohyblivost spermií. Mohou to být různé spermicidní pěny, gely, čípky.
Na závěr: Hormonální antikoncepční metoda patří podle odborníků mezi nejspolehlivější ochranu před nechtěným otěhotněním. Ačkoliv patří k nejběžnějším a nejúčinnějším metodám, přináší sebou i rizika, kdy bolest hlavy, napětí v prsou, podrážděnost, zvracení a kožní problémy nemusí být tím nejhorším.
Hormonální antikoncepce není tedy určená všem a o správnosti daného přípravku musí rozhodnout vždy lékař na základě důkladného vyšetření a anamnézy. Nikdy nezatajujte to, kolik toho vykouříte, zda pijete alkohol apod. Nejednou se již stalo, že hormonální antikoncepce byla označená za viníka v mnoha nešťastných případech.
Obrázky: pixabay.com