Plynatost je nejen nepříjemná, může značit i vážné zdravotní obtíže

Plynatost je pro mnoho lidí velmi nepříjemná, protože ve společnosti působí jenom trapné situace. Zároveň jde ale o činnost lidského těla, kterou může naznačovat, že s ním něco není v pořádku. V první řadě je třeba rozlišovat to, zda člověk trpí plynatostí po určitém jídle, nebo k ní dochází bez zjevné příčiny. Pokud jde právě o možnost číslo dvě, je třeba být na pozoru. Co konkrétně to může značit?

Jak plynatost vzniká?

Princip je celkem jednoduchý. Tím, jak konzumujeme jídlo a také nápoje dochází k tomu, že se vše rozkládá a u toho vznikají plyny. U některých potravin a nápojů více, u jiných méně. I proto mluvíme o skupinách jídel, které plynatost způsobují. Problém však je, když se plyny tvoří více, než by bylo zdrávo a než je normální. Laicky řečeno – plynatost se objevuje i ve chvíli, kdy nejíme jídla, která ji způsobují. Tímto způsobem tělo upozorní na to, že s ním není něco v pořádku. Podle intenzity a stylu zápachu se dá poznat, co je problémem.

Sirovodíkový zápach

Pokud je zápach velmi výrazný, může to naznačovat problém s trávením některých potravin. Nejčastěji jde o typické fazole, nebo květák. Pokus si to potvrdíte, máte jistotu, že tělo dané potraviny příliš nezvládá a je dobré jejich konzumaci omezit.

Silný nepříjemný zápach

Pokud se objevuje právě ten, může tělo dávat najevo to, že některé látky v potravinách neumí zpracovat. Často se mluví o takzvané intoleranci. A to například na laktózu, nebo i na lepek. Zkuste vynechat určité potraviny a poznáte více. Pokud se dál objevuje silnější zápach, může být ve střevech nebo také v žaludku infekce.

Plynatost bez zápachu

I k něčemu takovému může docházet. Co když je tomu právě u vás? Nemusíte se znepokojovat, jelikož vaše tělo funguje tak jak má a plyny jsou vypouštěny ve správném složení. Pokud se však objevují více než je zdrávo, může to značit na špatnou skladbu jídelníčku a to, že ho tělo nezvládá úplně dokonale.

Zajímavá fakta na závěr

I když se o plynatosti příliš nemluví, jsou témata, která jsou velmi zajímavá. Nutno říci, že pokud budete zadržovat větry, škodíte tak svému zdraví. Nejprve se objeví běžné nadýmání a potom i bolesti. Pojem „zaražené větry“ jste jistě již slyšeli.

Zajímavým faktem je to, že podle délky a hlasitosti nepoznáte, jak na tom s vaším zdravím jste. Kratší nebo delší projev, stejně jako tichý či hlasitý souvisí pouze s množstvím plynu a tedy tlakem. Nikoliv s tím, zda je nebo není vše v pořádku.

Rozdíly ve větrech ženských a mužských nejsou. V tomto směru lidské tělo funguje úplně stejně. Může se zdát, že rozdíl je v tom, že se ženy umějí chovat, a tak to vypadá, že jejich tělo plyny vůbec netvoří. Opak je však pravdou.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]